Zawsze z budową domu czy przeprowadzeniem generalnego remontu dachu pojawia się pytanie – jakie pokrycie dachowe wybrać? Tutaj asortyment naprawdę jest szeroki, dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji i wcześniej dobrze zastanowić się nad tym, co będzie optymalnym rozwiązaniem zarówno pod kątem kosztów, jak i także parametrów technicznych danego pokrycia.
Najczęściej jest to decyzja pomiędzy blachodachówką a dachówką ceramiczną. Oba typy pokryć mają swoje wady i zalety, dlatego najlepiej je znać, żeby wiedzieć dokładnie, co warto zakupić.
Dachówka ceramiczna – piękna, solidna, termoizolacyjna, ale i droga
Ceramika stosowana jest w budownictwie od lat i sprawdza się w nim wyśmienicie. Na całym świecie można spotkać się ze wspaniałymi budowlami stworzonymi właśnie z jej udziałem. Trwałość to niewątpliwie jeden z największych jej atutów, ponieważ jest ona szacowana zwykle na około sto lat (dachówki cementowe zwykle to kilkadziesiąt lat). Pokrycie z dachówek ceramicznych dodatkowo jest zdrowe dla mieszkańców domu. Dlaczego? Dachówki wykonane są naturalnych materiałów, jednocześnie są szczelne, ponieważ nie przepuszczają wody, ale także naturalnie zapewniają optymalną wentylację. Ich kolejnym atutem jest tłumienie dźwięków oraz dobre właściwości termoizolacyjne. Co jeszcze? Dachówki ceramiczne niewątpliwie cechują się wysoką estetycznością, są dostępne w szerokiej palecie kolorów i w razie potrzeby można łatwo wymienić pojedyncze sztuki.
Natomiast jeżeli chodzi o minusy takiego rozwiązania, to w szczególności jest to wysoka cena. Dachówki ceramiczne są najdroższym materiałem przeznaczonym na dachy, dlatego w wielu przypadkach to cena decyduje o wybraniu innych materiałów. Niemniej warto pamiętać o jej wysokiej trwałości, dlatego może być ona perspektywiczną inwestycją. Kolejną kwestią jest ciężar, ponieważ dachówki ceramiczne nie są najlżejsze, dlatego wymagają solidnej konstrukcji więźby dachowej, która będzie ją w stanie udźwignąć.
Blachodachówka – tania, lekka, efektowna, ale mniej trwała
Dachówki, a raczej całe płaty dachówek wykonane z blachy należą do jednych z najczęściej kupowanych materiałów dekarskich. Są w porównaniu do dachówek ceramicznych niedrogie, dodatkowo także nie są aż tak ciężkie, dlatego nie jest konieczne tworzenie specjalnie pod nie mocnej konstrukcji, co też zmniejsza koszty. Plusem jest ponadto szeroki wybór typów i kolorów blachodachówek oraz ich wygląd – z daleka przypominają one naturalną dachówkę, dlatego stanowią dobry kompromis między estetyką a ceną.
Najważniejszym minusem blachodachówek jest natomiast ich zmniejszona trwałość. Na ogół producenci nie dają na nie gwarancji dłuższej niż 10 lat, dodatkowo minusem jest jej tendencja do rdzewienia i konieczność przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych. Dachy wykonane z tylko blachodachówki nie są także odpowiednio zaizolowane pod kątem zarówno akustycznym, jak i termicznym – konieczne jest zastosowanie dodatkowych ociepleń.
Stopka autorska: Więcej na temat blachodachówek można znaleźć na stronie dachprofil.com.pl/blachodachowka
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!