Cenisz tradycję? Poznaj listę zwyczajów, które warto kontynuować!

Ceremonia ślubna oraz przyjęcie weselne to niezwykle ważne wydarzenia, które wymagają odpowiedniej oprawy i właściwego przygotowania. Jednak obecnie ślub, a także towarzyszące mu przyjęcie weselne, znacznie odbiegają od schematu, który był powielany przez wcześniejsze pokolenia. Dotyczy to zwłaszcza zwyczajów weselnych, które były kultywowane przez naszych rodziców i dziadków. Narzeczeni, przygotowując oprawę ceremonii, często rezygnują z przestrzegania wieloletniej tradycji i stawiają na nowoczesne przyjęcie. Tymczasem wiele zwyczajów ślubnych ma długą i piękną historię. Dlatego z myślą o osobach ceniących tradycję przygotowaliśmy krótki przewodnik po weselnych obyczajach, które warto kontynuować.

Reklama

Pierścionki zaręczynowe z brylantem – najpiękniejszy przedślubny zwyczaj

caucasian happy romantic young couple celebrating their marriage

Tradycja wręczania pierścionków zaręczynowych sięga już XV wieku. Początkowo dotyczyła jedynie władców i szlachty, jednak z czasem upowszechniła się już we wszystkich klasach społecznych. Obecnie zwyczaj proszenia ukochanej o rękę i wręczenia jej pierścionka zaręczynowego wciąż jest dość powszechny. Pierścionki zaręczynowe z brylantem to nie jedyny rodzaj pierścionka, jaki można podarować przyszłej żonie, nie mniej to właśnie on jest najbardziej popularny. Wiąże się to przede wszystkim z wysoką rangą wydarzenia, jakim są zaręczyny, bowiem tak podniosłemu momentowi musi towarzyszyć właściwa oprawa. W związku z tym wręczany pierścionek powinien być absolutnie wyjątkowy.

Pierścionki zaręczynowe z brylantem są tak często wybierane przez przyszłych mężów również dlatego, że brylant symbolizuje trwałość związku. Uważa się, że kamień ten stoi na straży wierność i nierozerwalności małżeństwa. Poza tym większość mężczyzn doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pierścionki zaręczynowe z brylantem z pewnością oczarują każdą kobietę i pozwolą jej poczuć się niezwykle.

Inne ślubne zwyczaje, które warto kontynuować

Bardzo ważnym przedślubnym zwyczajem jest błogosławieństwo przyszłej pary młodej przez rodziców. Jest to bodajże najstarszy polski obyczaj związany ze ślubem, który ma zapewnić małżonkom szczęście i pomyślność. To niezmiernie wzruszający i uroczysty moment, bezpośrednio poprzedzający samą ceremonię ślubną.

Jak się okazuje, równie ważna dla pomyślności Młodej Pary jest właściwa kolejność orszaku weselnego. Zgodnie z tradycją orszak powinni otwierać państwo młodzi, a także ojciec panny młodej i matka pana młodego, kolejno powinni znaleźć się w nim świadkowie, a dalej ojciec pana młodego i matka panny młodej.

Kolejnym zwyczajem, wciąż cieszącym się dość dużą popularnością, jest obsypywanie wychodzących z kościoła świeżo upieczonych małżonków płatkami kwiatów, ryżem lub drobnymi monetami. Ma to przynieść szczęście młodej parze, a w przypadku obsypania monetami, zapewnić pomyślność finansową.

Po zakończeniu ceremonii ślubnej i przybyciu na miejsce przyjęcia weselnego powinno nastąpić przywitanie małżonków chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami wódki. Chleb to symbol bogactwa, natomiast sól ma za zadanie odpędzić złe duchy. Szczęście w małżeństwie mają również przynieść rozbite kieliszki, które – zgodnie ze zwyczajem – małżonkowie powinni rzucić za siebie.

Podczas przyjęcia weselnego nie należy zapominać o oczepinach. Zabawę związaną z oczepinami powinno rozpocząć rzucenie przez pannę młodą bukietu lub welonu. Zgodnie z tradycją bukiet lub welon powinny łapać wyłącznie niezamężne kobiety. Panna, której się poszczęści, jako pierwsza ze wszystkich zgromadzonych wyjdzie za mąż.

Nie należy również zapominać o stroju panny młodej. Wedle tradycji w dniu ślubu powinna ona mieć na sobie coś starego i nowego, co ma symbolizować wsparcie rodziny oraz zapewnić nowemu związkowi małżeńskiemu szczęście i pomyślność, coś pożyczonego, co oznacza dobre relacje z rodziną męża oraz coś błękitnego, co symbolizuje czystość i wierność.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz