Co może spowodować awarię sprzęgła?

Każdy kierowca wie, że o swoje auto należy dbać. Tylko dzięki temu będziemy mogli korzystać z niego przez dłuższy czas, bez konieczności wykonywania skomplikowanych napraw. Nie mniej, nie zawsze nasze przewinienia wykonujemy umyślnie.

Reklama

Doskonałym przykładem może być sprzęgło, a raczej wiele czynności, które powoduje, iż po pewnym czasie element ten ulega zużyciu. Zaszkodzić mu może wiele rzeczy, między innymi zbyt intensywna praca czy źle wykonany chiptuning. Po pewnym czasie reaguje ono dużo gorzej, niż w normalnych sytuacjach, co w końcu doprowadzi nas do sytuacji, w której konieczna będzie wymiana sprzęgła.

Istotne zachowanie kierowcy

Jedną z najczęstszych awarii, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzęgła, są wycieki oleju spowodowane uszkodzonymi uszczelniaczami. Pamiętać należy więc o tym, aby systematycznie monitorować stan wspomnianych elementów. Możemy dzięki temu uniknąć sporych wydatków.

Niezwykle ważną kwestią, która wpływa na kondycję sprzęgła, jest także nasz styl jazdy. Jeżeli preferujemy jazdę po wyboistych bądź górzystych terenach, musimy liczyć się z tym, iż nasze auto dużo szybciej będzie potrzebowało naprawy. To samo tyczy się sytuacji, w której montujemy do naszego samochodu przyczepę. Nie każdy model pojazdu nadaje się do tego, aby regularnie ciągnąć za sobą sporej wagi ładunki. Po pewnym czasie przeciążenie będzie bowiem zbyt duże.

Na kondycję sprzęgła wpływ ma również to, w jaki sposób startujemy. Nie powinniśmy zbyt często robić tego na wysokim biegu – ma to wpływ bowiem na całą skrzynię biegów. To samo tyczy się trzymania nogi na pedale podczas jazdy. Jak wykazuje praktyka, jest to najlepszy sposób, aby doprowadzić do przegrzania się sprzęgła. Uważać należy również podczas wykonywania chiptuningu. Zazwyczaj realizowany jest on po to, aby zwiększyć moment obrotowy i moc silnika, co zaś prowadzi do zredukowania spalania. Nie zapominajmy jednak o tym, aby do nowych warunków przystosować również sprzęgło, gdyż może nie wytrzymać większych obciążeń.

Warsztat samochodowy jest najlepszym miejscem do tego, aby stale monitorować stan naszego pojazdu. Jeżeli będziemy robić to regularnie, unikniemy wielu awarii, a co za tym idzie, także wydatków. Specjaliści zatrudnieni w warsztacie pomogą nam także wtedy, gdy niezbędna okaże się wymiana omawianego elementu konstrukcyjnego.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz