Co można załatwić u notariusza?

Notariusz to jeden z zawodów prawniczych, który jednak ze względu na swoje uprawniania chyba jest najbardziej poważany. Notariusz bowiem w bardzo wielu przypadkach występuje w różnych sprawach jako urzędnik państwowy i tak właśnie można kształtować jego prawa oraz możliwości załatwiania u niego różnorakich spraw. Przede wszystkim Notariusz to osoba, która ma poświadczać, że coś się zdarzyło, że jakieś wydarzenie jest zgodne z prawdą, dlatego właśnie tego typu sprawy można u niego załatwiać.

Główne zadanie notariusza to zawsze sporządzanie aktów notarialnych, które mogą mieć różną formę. Tak naprawdę można w formie aktu notarialnego przygotować sobie każde oświadczenie woli, ale wiąże się z to z opłatą i nie miałoby większego sensu, dlatego u notariusza załatwia się takie sprawy, w których jego obecność jest właśnie wymagana.

U notariusza można więc przygotować akty notarialne, które będą związane z umową kupna – sprzedaży nieruchomości – jego wynagrodzeniem będzie taksa notarialna – przykład tutaj: http://notariusz-derkowska.pl/taksa-notarialna/. Zawsze jest to element obowiązkowy, ponieważ nie można nabyć nieruchomości bez aktu notarialnego. W związku z tym, gdy chcemy kupić mieszkanie, dom czy działkę zawsze musimy udać się do notariusza. Podobnie jego podpis jest konieczny, gdy chce się zbyć przedsiębiorstwo i to niezależnie od tego czy w jego skład wchodzi nieruchomość.

Notariusz ma jednak dużo szerszy zakres uprawnień i obecnie można się do niego udać również w momencie, gdy będzie chciało się przygotować akt poświadczenia dziedziczenia. Sprawy spadkowej nie trzeba już przeprowadzać w ramach sprawy sądowej, ale można udać się do notariusza, który przygotuje stosowne dokumenty i stwierdzi kto jest spadkobiercom. Jest to droższe ale szybsze rozwiązanie niż sprawa sądowa.

Notariusz ma również prawo przygotowania dokumentów w ramach poświadczenia za zgodność z oryginałem, dlatego jego dokumenty mają wartość urzędową i umieszczona na nich data traktowana jest w sądzie jako data pewna.

Do notariusza trzeba się także udać, jeśli chce się zawrzeć umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź też spółki akcyjnej, ponieważ w obu przypadkach akt zakładający spółkę musi być w formie aktu notarialnego.

Tak więc notariusz jest niejako „świadkiem” między nami, a innymi instytucjami czy też osobami w sprawach ważnych, często regulowanych prawnie.

Stopka autorska: http://notariusz-derkowska.pl/taksa-notarialna/. – http://notariusz-derkowska.pl/taksa-notarialna/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz