Co powinniśmy wiedzieć o OC samochodu po kolizji?

Aby ograniczyć szkody finansowe, które zdarzały się, gdy OC nie było obowiązkowe, Polska wprowadziła prawne regulacje, które nakazują zakup polisy. Dzięki temu, jeżeli weźmiemy udział w wypadku lub kolizji, nie powinniśmy się martwić.

Reklama

Jeżeli zdarzy się, że staniemy się poszkodowanymi w stłuczce, ale posiadamy polisę OC, nie powinniśmy się denerwować. Dobrze mieć jednak świadomość, co konkretnie pokryje ubezpieczyciel w związku z polisą OC, a czego nie, jeżeli nie posiadamy dodatkowego ubezpieczenia AC. Najważniejsze jest, aby mieć ważne OC samochodu. Kalkulator internetowy podczas wyboru ubezpieczenia zazwyczaj pokazuje dodatkowe opcje, rozszerzające polisę. Dlatego zawsze dokonując wyboru powinniśmy rozważyć, co stanie się w praktyce po kolizji naszego auta i z jakimi kosztami będziemy musieli się zmagać ewentualnie sami.

Kolizja i co dalej?

  • W pierwszej kolejności należy ustalić z drugim kierowcą, co dokładnie się wydarzyło i kto jest sprawcą zdarzenia.
  • Jeżeli jest kłopot z ustaleniem sprawcy, należy poszukać świadków lub wezwać policję.
  • Należy również jak najszybciej odblokować drogę, włączyć światła awaryjne i ustawić znak trójkąta, ostrzegający o wypadku/awarii.
  • Następnie należy spisać oświadczenie o tym, co miało miejsce. Bardzo ważne jest, aby znalazły się tam dane sprawcy z dowodu osobistego (adres zamieszkania lub zameldowania, pesel, nr dowodu osobistego), jego nr ubezpieczenia i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, markę, model i nr rejestracyjny pojazdu oraz numer telefonu, co będzie stanowiło podstawę do wypłaty odszkodowania z polisy. Można również wykonać zdjęcia szkód.
  • Jeżeli pojazd nie nadaje się do użytku, należy wezwać pomoc drogową, chyba że posiadamy opcję Assistance, wtedy wystarczy telefon do ubezpieczalni.

Oblicz OC samochodu. Kalkulator pomoże w wyborze AC

Aby mieć pewność, że zarówno nasz samochód, jego wyposażenie, jak i my sami jesteśmy chronieni, warto wykupić nie tylko OC, lecz także AC. Wyliczając składkę OC, kalkulator przedstawi nam oferty ubezpieczyciela na dodatkowe opcje, promocje lub ciekawe pakiety. Najczęściej OC kupowane w pakiecie z AC opłaca się najbardziej, bo sumy jednostkowe są dużo niższe, a sama ochrona, którą wspólnie zapewniają jest tego warta, bo dzięki takiemu pakietowi można czuć się bezpieczniej na drodze.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz