Czajniki emaliowane i inne starocie z babcinej szafy do nowoczesnej kuchni

CzajnikZamiast łykać to, co proponują nam dzisiejsi producenci masowego wyposażenia kuchni, można sięgnąć po rzeczy z duszą. Czajniki emaliowane, drewniane łyżki i co tam jeszcze znajdziemy w szafach naszych babć.

Chodzi o to, żeby kuchnia miała klasę i styl. Żeby miała duszę. Można to osiągnąć małym kosztem – sięgając po stare, ale przydatne przedmioty.

Czajniki emaliowane: naturalnie na gaz

Przyzwyczailiśmy się do podgrzewania wody w czajnikach elektrycznych. Pstryk i gotowe. Potem czekamy, żeby zalać herbatę. To na pewno wygodne, jednak czy zawsze powinniśmy iść za głosem podpowiadającym nam rozwiązania wymagające najmniejszego wysiłku? Przecież czajniki emaliowane to styl, ale też inna jakość gotowania wody.

Kuchnia, w której wykorzystywane są naczynia tego rodzaju wygląda zupełnie inaczej. Nabiera życia, klasy. Czajniki emaliowane, garnki z tego samego materiału – wszystko możemy znaleźć w babcinych szafach. A jeśli nie, to bez problemu kupimy je w odpowiednich sklepach. Trzeba tylko pomyśleć w sposób mniej standardowy.

Zaparzacz do kawy: mocna i czarna

Można oczywiście wyjść z nieco innego założenia. Styl stylem, klasa klasą, a wygląd wyglądem. W kuchni powinien liczyć się także smak. I to konkretny – smak tego, co jemy i pijemy. W przypadku kawy nie ma nic gorszego niż rozpuszczalna lura zalewana wrzątkiem. I na to jest jednak sposób, podobnie jak czajniki emaliowane, wykorzystujący ogień.

O co chodzi? O tradycyjne włoskie zaparzacze do robienia espresso. Działają w bardzo prosty sposób. Woda zostaje wypchnięta pod ciśnieniem z dolnego pojemnika, przesiąka przez kawę, a następnie przepływa do zbiorniczka u góry. Uzyskana w ten sposób kawa jest mocna, czarna i aromatyczna. Rzeczywiście taka, jak powinna być.

Drewniane łyżki, chochle i inne takie

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Czyli – łyżki i inne przyrządy, które znakomicie mogą sprawdzić się w czasie gotowania, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba radzić sobie z powierzchnią delikatną. Na przykład – patelnią teflonową, z której wierzchnia warstwa może być niepokojąco łatwo zdarta. Drewniana łyżka czy szpachetka mogą znacznie ułatwić pracę.

I oczywiście dzięki nim łatwiej będzie mieszać coś w dużym garnku (oczywiście, emaliowanym). Taka drewniana chochla ma duży zasięg, a także powierzchnię, w związku z czym jej wykorzystanie powinno znacznie ułatwiać sprawę.

Młynki do różnych ziaren

W kuchni przydają się różne przyprawy. Pieprz na przykład. Można kupić już zmielony, ale można próbować radzić sobie samodzielnie. Tym, którzy chcą mieć pewność, że wykorzystują naturalnie składniki, można poradzić różnego rodzaju młynki. Nie tylko do przypraw zresztą, ale też do kawy. Tej samej, która trafi do zaparzacza.

Koniec końców, kuchnia to miejsce, w którym owszem, wykonuje się pewną pracę, ale też spędza na tyle dużo czasu, żeby zadbać o jej wygląd. Dlatego czajniki emaliowane, młynki do kawy czy po prostu stare, ale ładne przedmioty sprawdzą się tam znakomicie.

Źródło: cookstore.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz