Jak kupować garnki

Coraz większą popularność programów kulinarnych oraz chęć zmiany wystroju wnętrz kuchni, popychają nas nie tylko do przygotowywania nowych dań, ale także kupna nowego sprzętu, takiego jak garnki.

Nie od razu trzeba rzucać się z motyką na słońce i kupować garnki z górnej półki (chyba, że ktoś tak woli). To, że są one bardzo drogie nie oznacza, że są najlepsze. Warto, przede wszystkim, kierować się zdrowym rozsądkiem. Na co zwracać uwagę przy ich kupnie?

Dopasowane do potrzeb

Decydując się na nowe garnki, dobrze zacząć od przeglądu tych, które już mamy. Po co wyrzucać dobre garnki jak można dokupić tylko te brakujące. Dlatego jeśli trzeba wymienić tylko zarysowaną patelnię, nie warto kupować całego zestawu, a brakujący element.

Warto też zastanowić się w jaki sposób najbardziej lubimy gotować. Jeśli np. dużo smażymy warto zadbać o patelnię z nieprzywieralną powłoką. Dla miłośników zdrowego jedzenia mogą być to specjalne garnki do gotowania na parze. Wszystko zależy od preferencji i upodobań.

Jaka kuchenka takie garnki

Nie wszystkie rodzaje garnków nadają się do wszystkich kuchenek, dlatego warto na to zwrócić uwagę. W przypadku kuchenek gazowych nie ma z tym problemu. Można na nich używać praktycznie wszystkich garnków. Jeśli chodzi o kuchenki indukcyjne, najlepiej sprawdzą się te ze stali nierdzewnej.

Garnki, patelnie, pokrywki

Zestawy garnków zawierają, oprócz samych garnków, także patelnie i pokrywki. Dobrze pamiętać, że producenci liczą pokrywki jako osobny element zestawu, a nie integralną część garnka.

Decydując się na zestaw warto wybrać ten najbardziej optymalny. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że zbyt duża ilość elementów będzie, najzwyczajniej w świecie, leżeć w szafce kuchennej, a my będziemy korzystać tylko z kilku. Dlatego lepiej zainwestować w mniejszy zestaw niż zagracać kuchnię niepotrzebnymi garnkami.

Lepiej kupować w sklepie stacjonarnym

Kupując nowe garnki lepiej nie kupować ich w internecie. Dobrze jest je obejrzeć i sprawdzić ich wagę. Ciężkie garnki będą jeszcze cięższe po ugotowaniu w nich jedzenia.

Istotnym ich elementem jest rączka. Musi być wytrzymała, solidna i poręczna. Jeśli chcemy myć je w zmywarce, dobrze jest sprawdzić czy są one do tego przystosowane.

Garnków co niemiara

Oferta garnków na rynku jest bardzo bogata, dlatego dobrze zorientować się w temacie. Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, żeliwne, czy aluminiowe. Niektóre z nich mogą wchodzić w reakcje chemiczne i być szkodliwe dla zdrowia. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego warto nie tylko kierować się kolorem i designem, ale także ich właściwościami.

Garnki są niezbędnym elementem w każdej kuchni, dlatego dobrze dopasować jest do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak tworzywo, z którego są wykonane. W przypadku kiedy potrzebne są pojedyncze elementy nie warto tracić pieniędzy na cały zestaw.

Niezwykle istotną rzeczą jest także to, czy garnki można myć w zmywarce i czy nadają się do każdego typu kuchenki. Biorąc pod uwagę te aspekty, na pewno dokonamy właściwego wyboru i będziemy cieszyć się nowym nabytkiem.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z cookstore.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz