Czekolada wczoraj i dziś

Czekolada to przysmak uwielbiany praktycznie przez każde dziecko, ciężko jest znaleźć takie, które nie byłoby zainteresowane skosztowaniem jej w każdej nadarzającej się okazji. W przeszłości w naszym kraju był to towar deficytowy i pojawiał się na półkach sklepowych bardzo rzadko a większość ludzi nie miało do niej dostępu, dlatego od razu schodziła bez względu na cenę, jaką trzeba było za nią zapłacić. Przez to powstał stereotyp, że jest to towar niezwykle ekskluzywny na który pozwalają sobie głównie ludzie bogaci, a ci biedniejsi mają do niego dostęp raczej od święta.

Reklama

Czekolada z kakaowca

W dzisiejszej rzeczywistości takie towary jak czekolada są dostępne w każdym spożywczym sklepie a stereotyp o czekoladzie w szczególności w głowach młodych ludzi nie istnieje, ponieważ nie pamiętają już czasów PRL (a więc sytuacji, w których ludzie mieli pieniądze, ale nie mieli czego za nie kupić).

Jako człowiek należący do takiego właśnie pokolenia uważam tak samo a moja opinia sięga do tego że czekolada zdecydowanie spuściła z tonu i nie jest już smakołykiem na który jakoś warto szczególnie zwracać uwagę. Wraz ze spadkiem prestiżu jej cena zdecydowanie zmalała i powstało wiele towarów czekoladopodobnych. Producenci postawili na tanią, masową produkcję, gdzie ich oferta mam mało wspólnego z wykorzystaniem ziaren kakaowca.

Bardzo łatwo możemy sprawdzić jaka jest definicja czekolady, wystarczy wpisać np. czekolada w Google i zajrzeć do Wikipedii a tam jest napisane czarno na białym, że czekoladą nazywamy tylko wyrób który ma co najmniej 35% suchej masy kakaowej.
Patrząc na skład dzisiejszych najpopularniejszych czekolad można stwierdzić jedno, że prawie żadna nie spełnia tego kryterium, a jeśli już spełnia to najczęściej jej cena jest bardzo wysoka i nie stać przeciętnego „Kowalskiego” na wydanie takiej kwoty. Większość woli zjeść wyrób czekoladopodobny, aniżeli przepłacać za czekoladę.

Tutaj dochodzimy do pewnego spostrzeżenia, ponieważ kiedyś na półkach sklepowych czekolada leżała od święta ale jak już była to przynajmniej jej jakości nikt nie śmiał powtarzać.

Wspomnieć należy jeszcze o tym, że coraz popularniejsze stają się upominki z czekolady. Są one często wręczane na różne szczególne okoliczności, jednak muszę z przykrością stwierdzić, iż nawet tak drogie wyroby czekoladowe są często niskiej jakości i nie mają dużego procentu miazgi kakaowej. Niestety płacimy głównie za opakowanie, które jest bardzo ładne, ale to już taka dewiza dzisiejszych czasów.

Stopka autorska: manufakturaczekolady.pl – upominki z czekolady

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz