Czy należy podawać witaminę D niemowlętom?

Dla człowieka witamina D ma kolosalne znaczenie, ponieważ wpływa ona na szereg różnych procesów dziejących się w organizmie. Często określana jest również przez niektórych badaczy mianem hormonu. Witamina D rekomendowana jest w szczególności niemowlętom i małym dzieciom – dlaczego jest ona tak istotna?

Reklama

Witamina D odpowiada głównie za regulację procesów metabolicznych wapnia i fosforu – bardzo ważnych dla człowieka składników mineralnych, które są niezbędne do właściwego rozwoju i działania układu kostnego. Naturalnie witaminę D człowiek pozyskuje poprzez syntezę skórną, która ma miejsce pod wpływem promieniowania UVB. Wobec tego wystawienie skóry na światło słoneczne sprawia, że możliwa jest synteza tej witaminy.

Niestety, nie zawsze synteza ta jest całkowicie skuteczna, ponieważ słońce musi znajdować się w odpowiednim punkcie na niebie, aby dać najwyższą efektywność. Oczywiście, zimą jesteśmy narażeni niedobory tej witaminy, ponieważ promienie rzadko docierają do ziemi.

Ze względu na swoje znaczenie witamina D dla niemowląt jest wobec tego bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej maluch może rosnąć zdrowo. U małych dzieci często pojawiają się niedobory witaminy D, dlatego też jej nieodpowiednia ilość może doprowadzić do schorzeń takich jak krzywica, zaburzenia pracy mięśni, rozmiękanie kości potylicy, próchnica, opóźnione ząbkowanie.

Lekarze zalecają, aby witamina D dla niemowląt podawana była już od pierwszych dni. W tym celu najczęściej stosuje się specjalne krople, które są dla dziecka łatwe w przyjęciu. Wystarczy tylko zakroplić na łyżeczkę odpowiednią liczbę kropli lub też nałożyć je na smoczek, aby podać maluchowi. W sprzedaży można również znaleźć inne preparaty, na przykład w formie żelowej, które są łatwiejsze do nałożenia na smoczek.

Witamina D powinna być podawana dziecku przez cały okres pierwszego roku życia. Następnie można kontynuować jej suplementowanie, szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, gdy skóra dziecka nie będzie mogła wyprodukować wystarczająco dużej ilości tej ważnej witaminy. Nie warto wobec tego rezygnować z jej podawania!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz