Czy przy nowej akcyzie będzie opłacało się kupowanie starszych aut?

Od stycznia 2017 roku na kierowców chcących zakupić samochód sprowadzony z zagranicy czekają spore zmiany dotyczące wysokości akcyzy. Opłata ma być uzależniona od pojemności silnika pojazdu oraz od jego wieku. Dla starszych samochodów może być o wiele wyższa.

Reklama

Nowe zmiany w akcyzie przygotowane przez resort finansów dyktowane są przede wszystkim czynnikiem środowiskowym i mają być zachętą do kupowania nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego pojazdów, ale, oczywiście, również ważne jest podwyższenie wpływów do budżetu. Co ciekawe, zmiany faworyzują tych kierowców, którzy chcą użytkować pojazdy luksusowe, ponieważ w tym przypadku akcyza spada.

Aktualnie stawka akcyzy dla samochodów z małym silnikiem o pojemność do 2000 ccm wynosi 3,1 proc. ich wartości, natomiast dla większej pojemności silników, które mają pow. 2000 ccm, to 18,6 proc. Od przyszłego, 2017 roku, reforma planuje wprowadzenie 32 stawek podatku akcyzowego, które powstają poprzez wydzielenie 8 kategorii pojemności silnika oraz 4 kategorii wieku pojazdów. Najwyższe stawki zapłacą właściciele pojazdów z rocznika 2004 oraz starszych, a także z silnikiem powyżej 4000 ccm – w tym przypadku wysokość akcyzy wynieść ma przeszło 18 tysięcy złotych.

Nowe przepisy mają wobec tego preferować nowsze samochody, które mają mniejszą pojemność silnika – poniżej 2000 ccm. W związku z tym import starszych samochodów z innych krajów staje się mniej opłacalny i ci, którzy nie zdążyli ze sprowadzeniem i formalnościami przed końcem roku, muszą przygotować się na niezbyt przyjemne dla nich zmiany.

Żeby korzystać z samochodu, nie trzeba jednak wcale kupować go na własność i ponosić kosztów związanych z akcyzą i dodatkowo ubezpieczeniem, które także podrożało. Dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi car sharingu, czyli wynajmu samochodu na minuty. Teraz dostępne są one także w Warszawie jako 4mobility.pl. W niskiej cenie, nawet około 1,3-1,5 złotego za kilometr, można poruszać się po mieście, bez potrzeby kupowania auta i opłacania wszystkich wydatków związanych z jego posiadaniem. Oferta 4mobility.pl to zatem atrakcyjna alternatywa dla zakupu auta, które w dużym mieście często ma więcej minusów niż plusów.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz