Czy okna trzyszybowe to najlepsza alternatywa dla domu?

Dlaczego okna trzyszybowe nie sprawdzą się w każdym domu i gdzie w takim razie najbardziej opłaca się je wstawiać? Co sprawia, że właśnie te modele okien stają się coraz bardziej popularne i jaka przeciętnie jest ich cena? O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na konkretne okna w swoim domu? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Co sprawia, że okna trzyszybowe są tak wyjątkowe?

Okna trzyszybowe mają najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw, dzięki czemu nie pozwalają na wydostawanie się ciepła z domu na zewnątrz, a także na przenikanie chłodnego powietrza z zewnątrz do środka domu. Przeważnie współczynnik Uw dla okien trzyszybowych wynosi poniżej 1 Uw, gdy standardem dla modeli dwuszybowych jest współczynnik na poziomie 1,2-1,4 Uw. To właśnie tak niski współczynnik Uw sprawia, że okna trzyszybowe mogą przyczynić się do znacznych oszczędności energii, a co za tym idzie, także do oszczędności pieniędzy. Wiele osób zastanawia się nad zakupem tego rodzaju okien właśnie ze względu na możliwe oszczędności.

Gdzie warto wstawiać okna trzyszybowe?

Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie w każdym domu opłaca się montowanie okien trzyszybowych. Gdzie zatem najlepiej montować takie modele okien? Przede wszystkim dobrze sprawdzą się one zarówno w domach energooszczędnych, jak i w domach pasywnych, które nie zużywają więcej niż 15 Kwh/(m2 x rok). Dzięki dobrej izolacji nie tylko okien, ale przede wszystkim całego domu, wysoka cena okien trzyszybowych szybko zwróci się osobom, które się na nie zdecydowały.

Gdzie natomiast nie warto inwestować w takie okna trzyszybowe? Przede wszystkim w zwykłych, szczególnie starych budynkach, które nie zostały poprawnie zaizolowane i które tracą ciepło nie tylko przez okna, ale także przez ściany czy podłogi. Z takich budynków i tak ucieknie ciepło i dostanie się do ich środka zimno, przez co inwestycja w okna trzyszybowe nie tylko się nie zwróci, ale także nie będzie miała sensu, bo nie będzie spełniała swoich założeń.

Ile kosztują okna trzyszybowe?

Okna trzyszybowe są modelami droższymi od okien dwuszybowych, nawet tych drewnianych. W zależności od tego, z czego dane okna są wykonane oraz kto jest ich producentem, można za standardowy wymiar zapłacić od 1300 do nawet 1500 zł. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym cena pojedynczego okna będzie wyższa. Warto też wiedzieć, że cena może być uzależniona także od różnych dodatków: folii niskoemisyjnych czy nowoczesnych okuć.

Jeżeli chodzi o okna trzyszybowe, to na rynku występują modele, które posiadają ramy drewniane. Te modele należy poddawać konserwacji co pięć lat. Niemniej jednak wyglądają one znacznie atrakcyjniej od reszty. Osoby, które nie chcą się bawić w regularną konserwację, mają do wyboru okna w ramach z tworzywa PCV, które może nie wyglądają tak atrakcyjnie, ale nie trzeba ich konserwować, a ich izolacyjność jest naprawdę wysoka. Istnieją także okna w ramach aluminiowych, jednak one są wykorzystywane przeważnie w obiektach użyteczności publicznej ze względu na ich większą przepuszczalność ciepła, która nie jest pożądana w domach jednorodzinnych.

Na co jeszcze zwracać uwagę w oknach trzyszybowych?

Należy pamiętać o tym, że na energooszczędność danego modelu okien wpływa także to, jak skutecznie przebiegał ich montaż. Dlatego tak ważne jest, aby nie zabierać się samodzielnie za montowanie okien w otworach okiennych i by zatrudnić do tego zadania profesjonalistów. Dzięki temu będzie się miało pewność, że cała akcja poszła sprawnie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz