Jak segregować śmieci?

Wymogi prawne zobowiązują każdą osobę do segregowania odpadów. Nie zawsze jednak idą one w parze z chęciami lub wiedzą o tym, jak segregować śmieci. W efekcie wiele z nich trafia do złych pojemników, przez co wydajność krajowego recyklingu nie wzrasta. Warto więc zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów tej czynności.

Segregacja papieru

Segregacja śmieci papierowych wydaje się prosta. Do kontenera wrzucamy zeszyty, książki, kartony… i wszystko, co „papierowe”. Jest to błąd. Nie powinny bowiem trafiać do niego papiery woskowane, pokryte folią, kartony po mleku oraz niektóre jednorazowe naczynia. Nie wszystko bowiem, co ma w nazwie przymiotnik „papierowy”, jest papierem nadającym się do recyklingu.

Nie są nim mokre, tłuste ręczniki papierowe, jednorazowe kubki (są powlekane folią) czy kartony po mleku (w ich składzie obecna jest folia aluminiowa i polimerowa). Do kontenera na papier nie wrzucamy także paragonów (to papier termiczny) oraz kopert z foliowym okienkiem (chyba że je oderwiemy). Przed rozpoczęciem segregacji należy więc określić rodzaj papieru, z jakim mamy do czynienia.

Odpady ze szkła

Nie mniej problemów sprawia segregacja śmieci szklanych. Do zielonego kontenera powinny trafić słoiki bez nakrętek, butelki i opakowania po kosmetykach. Nie wolno jednak umieszczać w nim zniczy, szyb okiennych czy szkła żaroodpornego (są to odpady zmieszane). Butelki po lekach lub olejach (lub szkło wielkogabarytowe) powinniśmy natomiast oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

To, jak segregować śmieci szklane, wynika głównie z temperatury topnienia szkła oraz jego składu chemicznego. Do ponownego przetworzenia i wykorzystania nadaje się tylko szkło sodowo-wapniowo-krzemowe. To dlatego do kontenera nie wrzucamy np. luster. Mają one inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe oraz dodatkowo pokryte są warstwą metalu.

Metale i tworzywa sztuczne

Do żółtego kontenera wrzucamy puszki, kartony po mleku, nakrętki, wieczka i opakowania po środkach czystości. Nie wrzucamy tu jednak pojemników z zawartością, zabawek ani puszek po farbach i lakierach. Nie powinien też trafiać tutaj sprzęt elektroniczny oraz baterie i elektronarzędzia. Niektóre odpady uwalniają bowiem związki chemiczne, które zatruwają gleby i wodę. Pamiętajmy, że segregacja śmieci musi być wykonana skrupulatnie.

Bioodpady i odpady zmieszane

Do kontenera na odpady zmieszane powinny trafić te śmieci, których nie da się przetworzyć na surowce (odpady nienadające się do recyklingu) z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych (leki, oleje, baterie). Warto zwrócić uwagę, że powinny znaleźć się tutaj także wędliny, odchody i kości zwierząt, które często błędnie trafiają do odpadów biodegradowalnych.

Do bioodpadów powinniśmy wyrzucać jedynie obierki, części roślin czy trociny. Docelowo trafiają bowiem one do kompostowni, w której wykorzystywane są do produkcji nawozów. Szczepione są także bakteriami, dzięki którym ulegają rozkładowi, wydzielając metan (źródło energii). Wyrzucanie do bioodpadów gnijącego mięsa uniemożliwia ten proces, a dodatkowo powoduje rozwój larw.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz