Czy warto mieć OC przewoźnika?

W Polsce od kilku lat dynamicznie rozwija się branża świadcząca usługi transportu drogowego. Pomimo pewnych ograniczeń wprowadzonych po wejściu do Unii Europejskiej, polskie firmy przewozowe są nadal obecne na drogach całej Europy, skutecznie konkurując zarówno z miejscowymi firmami, jak i z przewoźnikami z innych krajów Europy Centralnej. Warto zadać sobie w tym miejscu pytanie nie tylko o to jak zmienił się rynek usług przewozowych, ale również o to czy zmiany dotknęły bezpośrednio firm przewozowych.

Reklama

OC przewoźnikaPrzepisy prawne wymusiły na pewno konieczność korzystania ze znacznie lepszego taboru samochodowego. W tej chwili ciężko już spotkać na głównych drogach zdezelowane, stare ciężarówki, uginające się pod zbyt ciężkim ładunkiem. Poprawiły się także warunki pracy samych kierowców (może poza przewoźnikami z pojazdów od DMC do 3,5t – tu wciąż nie ma wymogu stosowania tachografów). Zmienia się również podejście do konieczności posiadania odpowiednich ubezpieczeń. W dalszym ciągu nie ma tu precyzyjnych wymogów prawnych, ale w tej chwili większość przewoźników może wylegitymować się posiadaniem OC przewoźnika w ruchu drogowym. Formalnie to ubezpieczenie jest dobrowolne, ale rzeczywistość wygląda w tej chwili tak, że praktycznie nikt nie dostaje ładunku bez ważnej i opłaconej polisy. Wbrew pozorom wymóg posiadania OC przewoźnika jest korzystny również dla samej firmy transportowej. Zdejmuje przecież obowiązek zaspokojenia roszczeń powstałych na skutek utraty lub zniszczenia ładunku.

W ostatnich latach zmianie uległ także rynek ubezpieczycieli. W tej chwili oferta OCP jest znacznie szersza niż jeszcze kilka lat temu, a ceny zdecydowanie niższe i lepiej dopasowane do potrzeb poszczególnych przewoźników. Kupują OC przewoźnika najczęściej można wybrać kilka wariantów. Przede wszystkim dokonać wyboru pomiędzy ubezpieczeniem w ruchu krajowym i międzynarodowym, rozszerzyć zakres o klauzule dotyczące rodzaju przewożonego ładunku, krajów podwyższonego ryzyka lub postoju poza parkingami strzeżonymi. Ponieważ OC przewoźnika jest ubezpieczeniem niszowym, warto poszukać doradcy mającego duże doświadczenie w sprzedaży tego produktu i skorzystać z jego fachowej pomocy. Być może już wkrótce wprowadzony zostanie obowiązek posiadania tego ubezpieczenia, co zapewne spowoduje dodatkową obniżkę cen i większą dostępność dla wszystkich firm zajmujących się przewozami.

Stopka autorska: OC przewoźnika w ruchu drogowym. – http://vispar.pl/OC-przewoznika.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz