Kupując nowy samochód często nie zastanawiamy się nad dodatkowymi kosztami związanymi z wykupieniem ubezpieczenia OC. Jednak warto o tym pomyśleć, szczególnie kiedy auto jest nowe oraz o dużej pojemności silnika. Wiadomo, że w takich wypadkach nawet przy maksymalnych zniżkach trzeba zapłacić kilkaset złotych.
Najchętniej weźmiemy samochód, który już posiada ubezpieczenie OC, ale i tutaj jest pewna pułapka, bo aby otrzymać dowód rejestracyjny długoterminowy należy przedstawić aktualną polisę OC wystawioną na aktualnego właściciela. W innym wypadku będziemy musieli się zadowolić dowodem tymczasowym i zgłosić się za miesiąc.
Rekalkulacja składki za OC może odbyć się na trzech zasadach w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre z nich jedynie zmieniają dane na polisie i nie żądają już dodatkowych opłat. Przykładem może być HDI, lub Allianz. Inne wystawiają nową polisę dla nowego właściciela i żądają od razu zapłaty za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jeszcze inne przyjmują wniosek i wystawiają polisę bezpłatnie ale przed końcem okresu ubezpieczenia może przyjść dopłata na adres domowy.
Sprzedający może ubiegać się o zwrot składki tylko wtedy kiedy kupujący wypowiedział umowę ubezpieczenia przed jej rozwiązaniem. W innym wypadku będzie to niemożliwe. Jednak jeżeli sprzedający opłacił jedynie pierwszą ratę składki to kupujący będzie wezwany do opłaty drugiej raty.
Warto pomyśleć nad tym podczas zakupu, niech to nie będzie jednak decydujący argument za bądź przeciw. Najważniejszy powinien być stan techniczny.
Stopka autorska: polisę OC – http://www.rankineo.pl/
Zostaw komentarz