Rekalkulacja składki OC

Kupując nowy samochód często nie zastanawiamy się nad dodatkowymi kosztami związanymi z wykupieniem ubezpieczenia OC. Jednak warto o tym pomyśleć, szczególnie kiedy auto jest nowe oraz o dużej pojemności silnika. Wiadomo, że w takich wypadkach nawet przy maksymalnych zniżkach trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Reklama

rozbity samochódNajchętniej weźmiemy samochód, który już posiada ubezpieczenie OC, ale i tutaj jest pewna pułapka, bo aby otrzymać dowód rejestracyjny długoterminowy należy przedstawić aktualną polisę OC wystawioną na aktualnego właściciela. W innym wypadku będziemy musieli się zadowolić dowodem tymczasowym i zgłosić się za miesiąc.

Rekalkulacja składki za OC może odbyć się na trzech zasadach w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre z nich jedynie zmieniają dane na polisie i nie żądają już dodatkowych opłat. Przykładem może być HDI, lub Allianz. Inne wystawiają nową polisę dla nowego właściciela i żądają od razu zapłaty za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jeszcze inne przyjmują wniosek i wystawiają polisę bezpłatnie ale przed końcem okresu ubezpieczenia może przyjść dopłata na adres domowy.

Sprzedający może ubiegać się o zwrot składki tylko wtedy kiedy kupujący wypowiedział umowę ubezpieczenia przed jej rozwiązaniem. W innym wypadku będzie to niemożliwe. Jednak jeżeli sprzedający opłacił jedynie pierwszą ratę składki to kupujący będzie wezwany do opłaty drugiej raty.

Warto pomyśleć nad tym podczas zakupu, niech to nie będzie jednak decydujący argument za bądź przeciw. Najważniejszy powinien być stan techniczny.

Stopka autorska: polisę OC – http://www.rankineo.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 4)


komentarze 3

 1. avatar

  UWAGA NA ALLIANZ!!!!!
  Allianz dokonuje rekalkulacji, A żeby było ciekawiej najpierw mówią, że nie praktykują ponownej kalkulacji składki po nabyciu pojazdu, a po zakończeniu polisy przesyłają wezwanie do zapłaty po rekalkulacji polisy!!
  ludzie uważajcie na ich praktyki!!

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +6 (from 8 votes)
 2. avatar
  silver_surfer_86@o2.pl Odpowiedz 21/02/2012 o 21:56

  Osoba wyżej ma rację. Allianz oszukuje klientów! W infolinii i z ust agenta można usłyszeć o tym, że nie będzie rekalkulacji, a po upływie 30 dni, które są na wypowiedzenie umowy ubezpieczyciel wysyła wezwanie do zapłaty na wysoką kwotę!

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 3. avatar

  ALIANZ oszukuje – podpisuje się pod wypowiedziemi poprzedników. Oto link do Forum Prawnego gdzie jest wszelkie potwierdzenie:

  forumprawne.org/ubezpieczenia-polisy-ubezpieczyciele/263193-rekalkulacja-skladki-7.html

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz