Jak wybrać ubezpieczenie OC i AC samochodu?

W naszym kraju codziennie na drogi wyjeżdżają miliony samochodów. Każdy z nich powinien posiadać minimum obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów mechanicznych czyli popularne OC samochodu. Wielu kierowców kupuje także Autocasco czyli polisę dodatkową. Warto wiedzieć czym się kierować przy zakupie polisy, aby zakup był korzystny i nie obciążał kieszeni właściciela bardziej niż to konieczne.

Reklama

SamochodyNajważniejszą, dla każdego kierowcy, polisą komunikacyjną jest ubezpieczenie OC pojazdu. Ta polisa jest obowiązkowa z mocy prawa. Ma ona zapewnić poszkodowanym w zdarzeniach drogowych wypłatę odszkodowań. Ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć zarówno szkody majątkowe (np.zniszczenia lub uszkodzenia pojazdu) jak i szkody osobowe (np. koszty leczenia i rehabilitacji ofiar). Suma gwarancyjna (limit odpowiedzialności ubezpieczyciela) dla szkód osobowych wynosi obecnie już 5 mln Euro. Natomiast suma gwarancyjna dla szkód majątkowych to 1 mln. Są to maksymalne kwoty jakie towarzystwo może przeznaczyć na likwidacje szkody. Kierowcy, którzy „zapominają” zapłacić za OC swojego pojazdu wiele ryzykują. W najlepszym wypadku mogą otrzymać mandat za brak tej polisy. W najgorszym, jeśli spowodują wypadek, będą musieli z własnej kieszeni pokryć koszty likwidacji szkód. Kupując polisę obowiązkową warto wiedzieć, że każde OC pojazdu mechanicznego jest identyczne – niezależnie gdzie i za ile je kupimy! Dlatego przy wyborze OC pojazdu liczy się tylko cena.

Inaczej ma się sprawa przy zakupie polis dodatkowych typu AC, Assistance, itd. Tutaj ważna jest nie tylko cena, ale również zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy pamiętać, aby przed zakupem polisy przeczytać uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W OWU określony jest zakres ubezpieczenia oraz informacje jakie zdarzenia objęte są ochroną, jakie zostały określone wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa, sposób ustalenia ceny polisy oraz w jaki sposób ustalana jest wysokość odszkodowania i kto ma prawo je otrzymać. Niektórzy klienci nie czytają OWU co niekiedy bywa źródłem rozczarowań przy próbie uzyskania od ubezpieczyciela pieniędzy. Warto wiedzieć, że tańszą odmianą Autocasco jest tzw. minicasco. Klient otrzymuje odszkodowanie tylko w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Ubezpieczyciel nie odpowiada za mniejsze szkody np. stłuczka, pęknięcie szyby, itd.

Polisa Assistance może być bardzo pomocna w trasie jeśli potrzebne będzie holowanie, zabraknie paliwa, zdarzy się awaria, itp. Ubezpieczyciele oferują różne wariant tego ubezpieczenia w różnych cenach. Te nieco droższe mogą zapewnić pomoc również poza granicami kraju. Przed wyjazdem zorientuj się w jakich sytuacjach i gdzie możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Ubezpieczenia samochodowe to jedna z najpopularniejszych ubezpieczeń majątkowych. Warto, abyś znał przynajmniej podstawowe informacje na ich temat jeśli sam jesteś kierowcą. Od tego czy Twoje decyzje w te kwestii, będą słuszne zależy ile wydasz oraz czy zakup polisy będzie dla Ciebie korzystny korzystny. Szerokiej i bezpiecznej drogi!

Stopka autorska: ubezpieczenie OC – http://motofinanse.pl/ubezpieczenie-oc

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz