Czyszczenie tapicerki samochodowej – można samodzielnie?

Środek samochodu – głównie tapicerka – potrzebuje regularnego czyszczenia. Nawet w najbardziej zadbanym aucie tapicerka prędzej czy później zmienia barwę i traci swój pierwotny wygląd. Fotele ciemnieją, podsufitka robi się szara a dywaniki samochodowe nieprzyjemnie pachną. Wymycie wnętrza samochodu u specjalisty to koszt około 200 zł. Ale niektóre zadania możesz wykonać samodzielnie.

Reklama

tapicerkaZmartwieniem większości kierowców są plamy na tapicerce lub dywanikach. Nieładnie wyglądają i czasem trudno je usunąć. W lepszej sytuacji są właściciele samochodów ze skórzaną tapicerką. Żeby usunąć zabrudzenia, wystarczy im użyć wilgotnej szmatki lub odpowiedni środek czyszczący do skóry. Nabywcy aut wyposażonych w welurową tapicerkę, głównie w jasnych odcieniach, mają większy kłopot z wyczyszczeniem wnętrza samochodu. Zdawałoby się, że duży wybór środków czyszczących daje gwarancję na usunięcie silnych zabrudzeń, w praktyce jednak nawet najdroższe preparaty nie radzą sobie z niektórymi plamami.

Bez odpowiedniej pielęgnacji, ładny wygląd traci tapicerka i materiały użyte do wykończenia kokpitu. Jednakże jeśli mamy czas i zapał to jesteśmy w stanie przywrócić estetyczny wygląd wnętrza naszego samochodu.

Kompleksowe czyszczenie wnętrza auta wymaga profesjonalnego sprzętu i odpowiednich detergentów. Dlatego jeżeli masz zamiar wymyć wszystko dokładnie od podłogi aż po sufit to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowców.

Cennik usług zależy od rozmiaru samochodu i typu tworzyw, z jakich wykonane jest jego wnętrze. Za wymycie typowej, materiałowej tapicerki i plastików zapłacisz od 150 zł do 250 zł. Jeżeli tapicerka jest skórzana, koszt się zwiększa nawet do 400 zł.

Od czego zacząć?

Przed odkurzaniem i myciem kokpitu, należy przeczyścić wszelkie zakamarki. Trudno dostępne miejsca jak dmuchawy, szczeliny lub miejsca wokół przycisków najlepiej oczyścić pędzelkiem.

Następnie należy odkurzyć środek samochodu, w szczególności miejsca najbardziej zabrudzone. To bardzo istotne, ponieważ papierki na fotelach czy okruchy w zakamarkach mogą utrudniać wypranie tapicerki.

Kolejnym krokiem jest użycie preparatu przeznaczonego do czyszczenia tapicerki. Oprócz środków służących do czyszczenia wnętrza samochodu, można wybrać również te, które przeznaczone są do czyszczenia AGD.

Następny etap to pranie tapicerki. W Autach wyposażonych w materiałową tapicerkę, do foteli, dywaników samochodowych i bagażnika stosuje się jeden preparat i odkurzacz piorący. Do silnych zabrudzeń najlepiej używać miękkiej szczotki.

Szczególnej pielęgnacji wymaga sufit samochodu. Aby nie zmechacić podsufitki, najlepiej użyć gąbki lub miękkiej ściereczki. Preparat czyszczący należny nakładać bardzo ostrożnie, by za bardzo nie zmoczyć jej wkładu. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że materiał zacznie opadać na wskutek ciężaru wody.

Bogaty wybór preparatów do czyszczenia tapicerki oraz firm oferujących tego typu usługi znajdziesz w internecie.

Stopka autorska: Przy współpracy z karcheruslugipoznan.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz