Już od przynajmniej kilkunastu lat medycyna skutecznie walczy z obawami wielu pań zastanawiających się nad tym, czy niedoczynność tarczycy nie uniemożliwi im cieszenia się macierzyństwem. Kobiety zmagające się z tym problemem mogą nie tylko zajść w ciążę, ale również urodzić zdrowe dziecko, warto jednak pamiętać, że jest to możliwe przede wszystkim wówczas, gdy spełnionych zostanie kilka warunków.
Już na wstępie warto podkreślić, że nieleczona niedoczynność tarczycy to niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Panie zmagające się z tym problemem i pozostające pod opieką endokrynologa powinny zatem zasygnalizować lekarzowi zamiar starania się o dziecko po to, aby odpowiednio przygotować się do samej ciąży oraz do porodu. W tym miejscu wypada zresztą podkreślić, że wrodzona niedoczynność tarczycy występuje również o dzieci, których matki nie miały problemu z produkcją hormonów przez gruczoł tarczowy. Na szczęście, w naszym kraju oznaczenie hormonu TSH wykonuje się obowiązkowo u każdego noworodka (z reguły w 4 lub 5 dobie życia), szansa na rozpoznanie tego schorzenia u malucha jest więc wyjątkowo duża.
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja tych pań, które nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą mieć problemy z tarczycą. Objawy niedoczynności gruczołu tarczowego nie są jednoznaczne, a badania stężenia TSH, fT3 i fT4 u ciężarnych nie są obowiązkowe. Rola hormonów tarczycy w czasie trwania ciąży jest jednak na tyle znacząca, że w określonych przypadkach warto zastanowić się nad tym, czy nie wykonać wspomnianych badań odpłatnie, niedoczynność tarczycy zakłada bowiem pewne zmiany w prowadzeniu ciąży. Sygnałem świadczącym o tym, że przeprowadzenie badań może okazać się szczególnie korzystne jest między innymi: osłabienie, uczucie senności, zwolniona praca serca i problemy z tolerancją zimna. Badanie jest zalecane również wówczas, gdy przyszła mama miała już wcześniej problemy z prawidłową pracą gruczołu tarczowego, jego wykonanie jest zaś postulowane i wówczas, gdy poprzednia ciążą zakończyła się poronieniem o nieustalonych przyczynach.
Ciąża kobiety z niedoczynnością tarczycy nie jest szczególnie uciążliwa, warto jednak pamiętać, że wszystkie decyzje związane z leczeniem problemów z hormonami i opieką nad ciężarną powinien podejmować lekarz. Samodzielne działania podejmowane w tym zakresie bywają jeszcze bardziej niebezpieczne niż zaniechanie leczenia.
Zostaw komentarz