Dekoracje świetlne – sposób na prezentację kuchni

W czasach, gdy wiele kuchni staje się częścią salonu (jako aneks kuchenny), niezwykle istotne staje się odpowiednie, efektowne, a zarazem eleganckie ich wyposażenie w czym może pomóc dekorator wnętrz. Pomijając fakt konieczności zakupu mebli kuchennych, w jakiejś mierze współgrających z resztą wyposażenia salonu i całego mieszkania, przydałoby się również zadbać o ich odpowiednią ekspozycję.

Reklama

dekoracje świetlneDo tego celu idealnie nadaje się punktowe doświetlanie wybranych fragmentów mebli i przestrzeni, która składa się na naszą kuchnię. Obecnie jako dekoracje świetlne najczęściej stosowane jest oświetlenie halogenowe, które pozwala na skupienie światła w jednym, konkretnym punkcie, bez potrzeby jego rozpraszania. Oczywiście w takim przypadku konieczne będzie zastosowanie wielu punktów oświetlenia, tak aby w kuchni nie było zbyt ciemno, a jednocześnie, by emitowane światło podkreślało wygląd samych mebli lub ich wybranych elementów.

Lepszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem architektury wnętrz są oświetlenia ledowe które są bardziej ekologiczne (zużywają mniej prądu) lecz zakup takich żarówek jest kosztowny. Nowością na rynku oświetlenia, są również specjalne taśmy ledowe, które emitują delikatne światło w dowolnie przez nas wybranych kolorach, co może dodać atrakcyjności każdej kuchni. Trzeba jedynie pamiętać o prawidłowym montażu takiego oświetlenia i jego odpowiednim ukryciu – można w tym celu wykonać przysufitową osłonę z płyt gipsowo-kartonowych. Często również oświetlenie wbudowane jest w same meble a kable ukryte we frezowanych otworach. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie gdy chcemy oświetlić blat kuchenny.

Przy projektowaniu wnętrza kuchni warto pomyśleć o dwudzielnym włączniku światła które umożliwi nam osobne włączenie oświetlenia pod wiszącymi szafkami kuchennymi lub oddzielnie centralnego oświetlenia sufitowego, w zależności od naszych potrzeb.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia wewnątrz szafek kuchennych które włącza się w momencie ich otwarcia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dzięki któremu znajdziemy coś na półce bez konieczności włączania światła centralnego. Światło wewnątrz szafek kuchennych np. wiszących może być również elementem dekoracyjnym szczególnie gdy front szafki jest przeszklony. Pozwala to wyeksponować porcelanę lub szkło znajdujące się w jej wnętrzu, jest to zabieg często wykorzystywany przez architektów wnętrz.

Stopka autorska: www.decoreart.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz