Dlaczego Polki wyjeżdżają opiekować się Niemieckmi emerytami?

Od kilku lat obserwujemy z niepokojem, że ludzie żyją coraz dłużej, natomiast dzieci rodzi się coraz mniej. Jest to bardzo niepokojący sygnał choćby z tego względu, że jeszcze trochę a starszymi osobami nie będzie miał się kto opiekować. W czasach kiedy najważniejsza jest kariera i dobra materialne, rodzina schodzi na dalszy plan. Coraz częściej spotykamy się z brakiem zainteresowania starszymi ludźmi ze strony ich rodzin, nasilone jest to zwłaszcza za granicą. Dlatego tak pożądane są nasze rodaczki, chętnie widziane w zawodzie jakim jest opiekunka osób starszych w Niemczech. To pożądanie przekłada się oczywiście na gratyfikacje finansową, na jaką nasze rodaczki mogą liczyć w zamian za wykonaną pracę.

Reklama

ręce Nie jest to niestety praca ani łatwa ani przyjemna. Nie nadaje się do niej ten, kto liczy na szybki i bezbolesny zarobek. Trzeba przygotować się na ból i cierpienie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zawsze trzeba pamiętać, że nasz pacjent to też człowiek a nie maszynka do zarabiania pieniędzy. Trzeb traktować go uczuciowo a nie przedmiotowo. Często może się zdarzyć tak, że będzie dla nas niemiły, opryskliwy arogancki. Jednak taki zachowania nie są atakiem na opiekunkę, która często jest jedyną bliską mu osobą, lecz wyrażeniem swojego bólu i bezsilności.

Są to często ludzie samotni, którzy przekonali się, że nie mogą liczyć na wsparcie rodziny i muszą oddać się w ręce obcej osoby. A chodzi przecież o bardzo intymne sprawy. Nie łatwo jest przecież pozwolić obcej kobiecie kąpać się, przewijać kłaść do łóżka czy też karmić. Często przecież oni chorzy sami, nie pogodzili się do końca ze swoim zniedołężnieniem a kiedy do tego dochodzi rozżalenie z powodu braku zainteresowania ze strony rodziny, niechęć do opiekunki jest wręcz gwarantowana.

Dlaczego więc nasze rodaczki mimo to, tak chętnie podejmują to ryzyko i wyjeżdżają do tego typu pracy? Z prostego powodu. Najczęściej w Polsce nie są w stanie zarobić tyle ile za granicą. Ale nie tylko… Dzięki takiemu wyjazdowi, mogą poznać nowych ludzi, kulturę, zobaczyć kawałek świata innego w jakim mieszkały dotychczas, podszkolić język oraz zdobyć nowe, ubogacające doświadczenia. Często bardzo istotnym czynnikiem zachęcającym do podjęcia tej pracy jest możliwość pomagania innym. W końcu chodzi o zdrowie i chęć do życia człowieka, który tej pomocy potrzebuje. Warto poświęcić trochę własnego czasu na to, aby czyjaś końcówka życia stała się szczęśliwsza.

Stopka autorska: opiekunka osób starszych w Niemczech – http://www.arbeitlandia.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar
    praca za granicą Odpowiedz 11/04/2012 o 16:20

    Praca za granicą jest bardzo ciężkim zajęciem. Szkoda, że nasi rodacy często nie mają innego wyjścia bo w kraju nie mają możliwości znalezienia pracy

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz