Dobry dom opieki – jak go szukać?

Umieszczenie bliskiej starszej osoby w domu seniora jest dla wielu z nas bardzo trudną decyzją. Kiedy już jednak nie ma innego wyjścia, koniecznie musimy dokładnie sprawdzić ośrodek, w którym członek naszej rodziny będzie spędzał czas. Wiadomo, że dla naszych bliskich chcemy wszystkiego co najlepsze, dlatego warto zastanowić się na co zwrócić uwagę, abyśmy mieli pewność, że nasz senior zostanie objęty opieką na najwyższym poziomie.

Reklama

Na decyzję o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki (np. Nestor) wpływa wiele czynników. Najczęściej są to problemy z dostosowaniem mieszkania do potrzeb osoby chorej lub niepełnosprawnej oraz z zapewnieniem stałej opieki medycznej. Właśnie w takich wypadkach dobry dom seniora jest świetnym rozwiązaniem.

W naszym kraju jest coraz więcej domów opieki, w których bez wyrzutów sumienia można umieścić bliską osobę. Media niestety przeważnie pokazują ośrodki, które w sposób karygodny traktują swoich pensjonariuszy. Jest jednak wiele takich placówek, w których starsze osoby często czują się lepiej niż w swoim domu. Mają one zapewnioną nie tylko stałą opieką lekarską, ale także pomoc fizjoterapeuty, rehabilitację, wyżywienie uwzględniające wymagania dietetyczne oraz urozmaicające czas zajęcia i gry, które pozytywnie wpływają na sprawność i pamięć.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać zanim wybierzemy dany dom opieki, jest osobista wizyta w każdym interesującym nas ośrodku. Nawet w trakcie krótkich oględzin będziemy w stanie stwierdzić, czy dany dom seniora odpowiada naszym oczekiwaniom. Możemy również odnaleźć listę domów seniora w internecie i na jej podstawie oraz opinii internautów podjąć właściwą decyzję.
W trakcie wizyty w ośrodku należy zwrócić uwagę na czystość i zapach panujący we wnętrzu. Weźmy pod uwagę również pokoje i warunki jakie w nich panują. Zwróćmy uwagę na ilość osób mieszkających w jednym pomieszczeniu, na jego wyposażenie oraz czy posiada własną łazienkę. Dobrym pomysłem jest rozmowa z mieszkańcami danego domu seniora o tym jak im się żyje, czy czują się dobrze i czy niczego im nie brakuje. Pamiętajmy, że wykwalifikowana opieka medyczna to jedna z najważniejszych kwestii na jakie powinniśmy zwrócić uwagę.
Dla rodziny seniora przebywającego w domu opieki ważna jest również możliwość odwiedzin o każdej porze dnia. Zorientujmy się także, co jest wliczone w opłatę za pobyt, np. czy leki, pieluchy, rehabilitacja bądź korzystanie z wózka inwalidzkiego są wliczone w cenę, czy trzeba za to płacić oddzielnie. Zapoznajmy się również bardzo dokładnie z regulaminem danego domu. Zwróćmy uwagę czy personel odnosi się do pensjonariuszy z szacunkiem i życzliwością. Opryskliwi i niemili pracownicy powinni od razu spowodować rezygnację z danego domu seniora.

Po podjęciu decyzji o umieszczeniu bliskiej nam osoby w domu opieki (np. Nestor), powinniśmy w dalszym ciągu uważnie przyglądać się działaniu placówki, jej otoczeniu i samopoczuciu seniora. Słuchajmy bliskiej osoby i nie lekceważmy jej uwag i zastrzeżeń. Najlepiej jeśli od razu postaramy się je wyjaśnić. Warto również co jakiś czas złożyć niezapowiedzianą wizytę. Pamiętajmy, że najważniejszy jest komfort bliskiej osoby i jej dobre samopoczucie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz