Drabiny i ich zalety

Pewne prace wymagają tego, aby użyć specjalistycznego sprzętu, bez którego nie byłyby one możliwe do wykonania. Doskonałym przykładem takich prac mogą być te wykonywane na dużych wysokościach. Sprzętem, który w takiej sytuacji jest niezbędny, są oczywiście odpowiednie rusztowania. Jedne z nich wykorzystywane są przez osoby prywatne i zazwyczaj są to ciężkie rusztowania warszawskie wykonane z metalu. Można je wypożyczyć na pewien czas, a można również je kupić. Na pewno ta druga opcja sprawdza się wówczas, gdy mamy zamiar częściej wykonywać jakieś prace na pewnych wysokościach.

Reklama

drabina aluminiowaNie da się ukryć, że rusztowania metalowe typu warszawskiego to nie jedyne rusztowania, z jakimi możemy się obecnie spotkać na rynku. Innym, bardzo popularnym ich rodzajem są rusztowania aluminiowe. Przede wszystkim należy w tym miejscu zaznaczyć, że są one dzisiaj popularniejsze od warszawskich, przyjmują różne formy i są głównie wykorzystywane przez firmy. Niektóre z nich mają belkę jezdną, a niektóre zamiast nich stoją na podporach.

Ich zaletą na pewno jest ich waga. Kiedyś w głównej mierze wykorzystywano do wszelkich prac na wysokościach ciężkie, żelazne rusztowania, a te niewątpliwie posiadały bardzo duży ciężar. Dzisiaj mamy konstrukcje aluminiowe, a to wiąże się z tym, że są one znacznie lżejsze, a tym samym łatwiejsze w transporcie.

Można jeszcze zapytać, w jakim miejscu są dostępne i możliwe do zakupu takie rusztowania? Zasadniczo firm, które zajmują się ich produkcją i dystrybucją istnieje na naszym rynku bardzo wiele. Skoro więc mamy w tym zakresie tak dużą konkurencję, tym samym cena takich rusztowań wcale nie musi być przerażająco wysoka. Jednakże nie do każdej pracy na wysokościach potrzebne są duże konstrukcje zwane rusztowaniami. Przecież część prac wykonywanych każdego dnia i wymagających sięgnięcia nieco wyżej wcale nie wymaga zastosowania rusztowania, a wystarczającym elementem pomocniczym stają się drabiny aluminiowe. Dlaczego aluminiowe? Ponieważ zdecydowanie łatwiej pracuje się przy pomocy lżejszej aluminiowej drabiny niż ciężkiej, żelaznej czy też stworzonej z innego materiału.

Aby pracować na znacznych wysokości, konieczne jest nie tylko odpowiedni sprzęt w postaci rusztowania lub drabiny, ale jednocześnie prawo wymaga, aby każdy pracownik posiadał stosowne badania wysokościowe. Oczywiście w prywatnym domu nam to nie jest potrzebne, ale zawodowo jak najbardziej. Niezależnie od posiadanego sprzętu oraz uprawnień, bardzo ważne jest również zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac na wysokości.

Stopka autorska: artykuł udostępniony dzięki uprzejmości serwisu: www.akala.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz