Dla laików, prace konserwatorskie wydają się trudne i tajemnicze. Szczególnie konserwacja dzieł sztuki jest bardzo skomplikowana i wymaga dobrego przygotowania. W jaki sposób można jednak zostać profesjonalnym konserwatorem? Czym zajmuje się taki konserwator?
Wymagające studia
Ażeby posiąść kompetencje do wykonywania konserwacji dzieł sztuki trzeba skończyć studia. Konserwacja to zwyczajny kierunek studiów, po którym otrzymuje się tytuł licencjata lub też magistra. Gdzie szukać tego kierunku? Prowadzony jest na niejednej polskiej uczelni publicznej oraz prywatnej. Generalnie, konserwacji dzieł sztuki można nauczyć się wszędzie tam, gdzie uczy się malować, rzeźbić, czy też projektować.
Tak więc konserwację dzieł sztuki zalicza się do tej samej grupy co pozostałe studia artystyczne. Jednakże, warto wiedzieć, ze nie są one wcale takie same. Rzeczywiście, dusza artysty oraz umiejętności plastyczne są wskazane, a nawet wymagane u konserwatora. Jednakże, musi on także nabyć nieporównywalnie więcej wiedzy niż studenci innych kierunków artystycznych. Najwięcej uwagi na studiach poświęca się historii sztuki, ale bardzo ważna jest też rozległa wiedza z materiałoznawstwa, czy też nawet z archeologii.
Co po studiach?
Jak po każdych studiach, również po nauce konserwacji dzieł sztuki przychodzi czas na szukanie zatrudnienia. Czy łatwo jest znaleźć zadowalającą i dobrze płatną pracę po tym kierunku studiów? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy od tego, w jakiej miejscowości się mieszka. W większych ośrodkach miejskich o pracę nie jest zbyt trudno, jednak w małych miasteczkach nie jest już tak dobrze, a na wsiach znalezienie pracy w zawodzie jest wręcz niemożliwe.
Generalnie, młody konserwator powinien przede wszystkim szukać ofert pracy w muzeach, gdzie często poszukiwani są pomocnicy konserwatorów. Mało komu zaraz po studiach udaje się dostać pracę, w której może samodzielnie wykonywać konserwację dzieł sztuki. Zwykle trzeba zacząć od bycia pomocnikiem.
Na czym polega ta praca?
Wiele powiedziano o tym co zrobić by zostać konserwatorem oraz gdzie szukać pracy. Jednakże, warto również wytłumaczyć czym jest konserwacja dzieł sztuki. Jakie są jej zadania, a czym wbrew powszechnej opinii wcale się nie zajmuje?
Konserwacja to zabezpieczanie, czyszczenie i generalnie dbanie o to, by stan techniczny i estetyka dzieła sztuki nie ulegały pogorszeniu. Wbrew temu co się powszechnie sądzi, zadaniem konserwacji dzieł sztuki nie jest natomiast odnawianie, czy naprawianie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.
Zostaw komentarz