Drzwi techniczne – drzwi do pomieszczeń specjalnych

Kupując drzwi do mieszkania lub domu, wybieramy wśród szerokiej oferty produktów zaprojektowanych z myślą np. o pokojach. Co jednak z firmami czy obiektami użyteczności publicznej? Ważny jest też wybór odpowiednich drzwi do kotłowni, która znajduje się w domu.

Reklama

Kupując drzwi koncentrujemy się najczęściej na ich wyglądzie, przeszkleniu i kolorze. W szczególnych przypadkach, gdy muszą spełniać konkretne wymagania np. w budynkach użyteczności publicznej, musimy wybór przeanalizować bardziej dogłębnie. Wtedy istotne są również materiały użyte do konstrukcji i wypełnienia drzwi oraz ich dodatkowe wyposażenie np. rozwiązania antywłamaniowe, samozamykacze lub stalowe panele, chroniące powierzchnię drzwi np. w szpitalach montowane są one na wysokości szpitalnych łóżek, w kuchniach hotelowych – na wysokości wózków kuchennych.

Drzwi przeciwpożarowe – gdzie takie znajdziesz?

Obok drzwi antywłamaniowych, drzwi przeciwpożarowe są jednymi z najpopularniejszych drzwi przeznaczonych do zadań specjalnych. Jeżeli chcesz profesjonalnie chronić swoje mienie przed pożarem, to zastosowanie właśnie takich drzwi będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto pomyśleć o ich montażu w pomieszczeniach, w których może wybuchnąć pożar (np. kotłownia), jak i tych, które muszą być chronione przed ogniem z zewnątrz (np. pokoje hotelowe lub gabinet, w którym znajdują się ważne dokumenty).

Drzwi przeciwpożarowe są dostępne w ofercie praktycznie każdego producenta działającego na rynku.  Nie zakupimy takich drzwi „od ręki”, ich wykonanie zleca się po analizie indywidualnych potrzeb i  pomiarach wejścia do docelowego dla tych drzwi pomieszczenia. Część producentów umożliwia zamówienie drzwi przeciwpożarowych w tym samym wykończeniu, co pozostałe drzwi (np. pokojowe – pozwala to zachować spójność kolorystyczną), a nawet pokrywanie tapetą, by drzwi były estetycznie wkomponowane w ścianę.

Drzwi do zadań specjalnych

Każde drzwi do zadań specjalnych muszą być tak zaprojektowane i wykonane, aby rzeczywiście spełniały swoją rolę. W przypadku drzwi przeciwpożarowych najważniejsze jest to, aby posiadały certyfikat z akredytowanego laboratorium.

Uregulowanie tej kwestii w przepisach oznacza pewność, że nabywając drzwi przeciwpożarowe rzeczywiście będą one chronić przed rozprzestrzenieniem się ognia oraz dymu na poszczególne pomieszczenia przez określony w certyfikacie czas. Z uwagi jednak na fakt, że są one wykonywane ze specjalnych materiałów, takie wyroby są droższe niż tradycyjne drzwi drewniane. Warto, abyś miał tego świadomość, porównując produkty dostępne w poszczególnych punktach sprzedaży. Istotne jest to, że takich drzwi nie musisz montować w każdym pomieszczeniu – powinny znaleźć się tam, gdzie rzeczywiście są potrzebne.

W praktyce oprócz drzwi przeciwpożarowych istnieje zapotrzebowanie na

  • drzwi przystosowane do funkcjonowania w warunkach intensywnego użytkowania – ze stalowymi zabezpieczeniami krawędzi skrzydeł i specjalistycznymi zawiasami umożliwiającymi otwieranie wahadłowe, do wnętrza i na zewnątrz pomieszczenia (kuchnie hotelowe),
  • w warunkach podwyższonej wilgotności (baseny)
  • drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej (sale konferencyjne, aule),
  • drzwi z wypełnieniem zawierającym ołów ( gabinety stomatologiczne)
  • drzwi pokryte kwasoodporną blachą stalową (specjalistyczne laboratoria diagnostyczne)

Poradź się specjalistów

Chcesz zakupić drzwi przeciwpożarowe lub inne drzwi specjalistyczne? Zamiast samodzielnie wybierać z katalogów, postaw na ekspertów, wskazanych przez producentów. Dzięki temu wybierzesz produkt, który najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu, domu lub firmie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz