Dziecko i jego własne łóżeczko

Wiele dzieci na świecie nie tylko tych małych, ale także w wieku szkolnym śpi z rodzicami. Według badań jednego z amerykańskich instytutów 24% dzieci spało w w łóżkach rodziców przynajmniej przez część nocy.

Są dwa powody dla których dziecko śpi z rodzicami w jednym łóżku. Pierwszym z nich jest wybrany przez rodziców styl życia. Drugim z nich jest postawa reakcyjna.

Tak naprawdę wolimy, żeby dzieci spały w swoich łóżkach. Jednak w przypadku małych dzieci spanie w jednym łóżku z rodzicami jest niezwykle przydatne. Chociażby ze względu na fakt częstego wstawania w różnych porach nocnych. Po co? Aby je nakarmić( jeśli są niemowlakami).

Co więcej, bardzo wiele dzieci potrzebnej bliskiej obecności jednego z rodziców podczas snu, bo wtedy czują się bezpiecznie. Częste wędrówki dzieci w nocy mogą oznaczać także, że dziecko jest zazdrosne o inne potomstwo lub, jak się często zdarza o samych rodziców, którzy śpią w jednym w łóżku.

Najlepiej zacząć od początku

Dzieci szybciej nauczą się spać w swoich łóżeczkach jeżeli od samego początku będziemy je tego uczyć. Im starsze dziecko tym ciężej będzie je przyzwyczaić do zmiany nawyków.

Sprawa wcale nie jest taka prosta jakby mogło się wydawać. Często dzieci na myśl że mają zostać same w pokoju panikują i płaczą. Dlatego uczenie dziecka spania oddzielnie wymaga cierpliwości i konsekwencji.

Ciężko jest wstawać za każdym razem gdy dziecko płacze, zwłaszcza, gdy kilka godzin później trzeba zerwać się do pracy. Jednak długofalowe skutki są ważniejsze niż kilka nieprzespanych nocy.

Wesoło i kolorowo

Tym bardziej, że w każdej sytuacji można sobie poradzić trochę lepiej. Żeby przebrnąć przez ten trudny okres, na początku warto urządzić pokój dziecka w którym będzie spało. Pomalować ściany na wesołe kolory, przyozdobić rysunkami. Warto także ozdobić łóżeczka dziecięce w taki sposób, aby dzieci się nimi interesowały i chciały w nich zostać.

Ważną rzeczą jest także oświetlenie w pokoju. Dobrze jest, aby przy łóżku była lampka nocna, która pomoże dziecku zasnąć w pokoju. Przed snem można poczytać bajkę.

Małe kroki

Można także przez pierwsze dni być z dzieckiem podczas jego usypiania. Najlepszą opcją będzie zastosowanie techniki małych kroków. Jeśli dziecko potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem, na początku można po prostu posiedzieć na łóżku, aby czuło obecność rodziców. Potem przesiąść się na krzesło, które będzie dalej od łóżka. W ten sposób dziecko w naturalny sposób nauczy się spać samo.

Należy pamiętać, że zmiany nawyków nie powinny być wprowadzane drastycznie. Dlatego nie jest wskazane wprowadzenie nowych zwyczajów z dnia na dzień. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do spania z rodzicami, będzie dla niego szokiem, gdy będzie musiało zostać w pokoju samo.

Aby ułatwić ten proces, można postawić koło swojego łóżka materac dmuchany i w ten sposób przyzwyczajać dziecko do spania osobno.

Należy pamiętać, że oduczanie dziecka spania we wspólnym łóżku jest procesem wieloetapowym. Nie należy także siłą zmuszać dziecka do spania w innym pokoju. Dziecko potrzebuje czułości i bliskości rodziców, dlatego tak chętnie śpi z nimi w jednym łóżku. Ważne jest odpowiednie podejście i przygotowanie malucha na zmianę nawyków, dlatego należy to robić z głową.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz