Gdzie powinien spać noworodek?

Opcji jest kilka. Każda ma swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Czym się różnią? Gdzie najlepiej położyć spać noworodka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Noworodki są różne, tak jak różni są rodzice. Każdy wybiera takie rozwiązanie, które uważa za najlepsze. Jakie ma opcje?

Opcja pierwsza: łóżeczka dla dzieci w pokoju dziecięcym

To nie jest rozwiązanie dla noworodków. Prawdopodobnie. Ponieważ zdania w temacie są podzielone. Niektórzy uważają, że należy łóżeczka dla dzieci stawiać w osobnym pomieszczeniu od razu, inni – że dopiero wtedy, gdy dziecko będzie spokojnie przesypiało całą noc. Rozwiązaniem, które pozwoli przyspieszyć wyprowadzkę dziecka do swojego pokoju może być elektroniczna niania – czyli zestaw walkie-talkie.

Kto już zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien pamiętać o tym, żeby odpowiednio przygotować miejsce do spania dziecka. Przykładowo, ponieważ najprawdopodobniej trzeba będzie je w nocy karmić, przyda się mała nocna lampka, którą będzie można oświetlić sobie pomieszczenie. Nie należy też utrzymywać w pokoju dziecinnym za wysokiej temperatury. Optimum to około 21-22 stopni. Plus nawilżanie powietrza mokrymi ręcznikami (inne sposoby podobno wyzwalają wiele bakterii).

Opcja druga: w łóżeczku, w sypialni rodziców

Inną opcją, którą często stosują rodzice, są łóżeczka dla dzieci w ich sypialni. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim – pozwala na stałą kontrolę zachowania dziecka w czasie snu. Nie trzeba instalować żadnych elektronicznych gadżetów, po prostu wystarczy wstawić łóżeczko obok łóżka rodziców i gotowe.

Są jednak wady takiego rozwiązania. Najważniejsze, to zagrożenie, że dziecko nie będzie samodzielne. Przyzwyczai się do obecności rodziców i trudno będzie je nauczyć, że w zasadzie powinno spać samo. Co gorsza, może się budzić ze względu na aktywność osób starszych. Każdy rodzic powinien dobrze się zastanowić nad wyborem takiej opcji.

Opcja trzecia: z rodzicami

Podobnie, jak nad tym, czy zabierać dziecko ze sobą do łóżka. W tym przypadku spór jest jeszcze ostrzejszy niż gdy chodzi o miejsce, w którym powinny znajdować się łóżeczka dla dzieci. Dlaczego? Niektórzy specjaliści twierdzą, że dla noworodka i dla mamy korzystne jest wspólne spanie. Dziecko czuje się bezpieczne, a matka nie musi nigdzie wstawać, żeby je nakarmić.

Z drugiej jednak strony istnieje ryzyko, że dziecko zostanie przez rodziców przyduszone. Dlatego wielu fachowców zaleca, aby spać z nim w jednym łóżku dopiero po kilku tygodniach. Tak czy inaczej więc, uważają że przyda się łóżeczko, w którym dziecko będzie na początku spało.

Opcja czwarta: w kołysce gdzie bądź

Na dziecięcych obrazkach niemowlaki śpią często w kołyskach. To część naszego kodu kulturowego. I rzeczywiście, w przypadku najmłodszych dzieci można zamienić łóżeczko na kołyskę. Rytmiczne bujanie pomaga mu usnąć, co jest błogosławieństwem dla rodziców. O ile oczywiście kołyska jest odpowiednio głęboka i bezpieczna.

Ale uwaga: kołyska to opcja tymczasowa. W okolicach trzeciego miesiąca życia dziecko zaczyna przewracać się z boku na bok albo z pleców na brzuch. To najwyższy czas na rezygnację z kołyski – w końcu dziecko musi mieć jakiś punkt oparcia, żeby taką operację wykonać. W tym wieku przychodzi moment, w którym łóżeczka dla dzieci ostatecznie wchodzą na scenę.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz