Ekstrakcja zęba – kiedy jest to konieczność?

Jeszcze do niedawna uważano, że usunięcie tak zwanych zębów mądrości jest obowiązkowe. Obecnie zabieg ekstrakcji jakiegokolwiek zęba wykonywany jest coraz rzadziej i tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Zęby, choć to bardzo małe elementy w naszym ciele, pełnią niezwykle istotne funkcje, ale także mogą powodować wiele problemów. Często niestety nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze zęby chorują, do czasu aż nie wystąpi silny ból, a wówczas bywa już za późno na skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, który zleci wykonanie pantomogramu, sprawdzi stan jamy ustnej oraz uzębienia. Profilaktycznie powinno się odwiedzać dentystę około dwa razy do roku. Oprócz tego dobrą praktyką jest chodzenie do higienistki stomatologicznej na zabieg jakim jest scaling oraz piaskowanie. Dzięki tym zabiegom jesteśmy w stanie pozbyć się nagromadzonego kamienia nazębnego oraz wszelakiego rodzaju osadów, które są przyczyną wielu chorób jamy ustnej.

Ekstrakcja zębów, czyli po prostu ich usunięcie to w niektórych przypadkach konieczność i mimo, że każdy z nas wolałby nigdy nie poddawać się temu zabiegowi chirurgicznemu nie zawsze można temu zapobiec. Kiedy zatem dentysta musi zalecić wyrwanie zęba? Przyczyny mogą być bardzo różne. Są to chociażby choroby tkanek zęba, ale taka decyzja może także wynikać z zaleceń protetycznych, ortodontycznych czy periodontologicznych. Niezwykle często przyczyna ekstrakcji zęba jest również chirurgiczna, chodzi tu między innymi o nieprawidłowe wyrzynanie się zębów ósmych, popularnie nazywanych zębami mądrości. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy wyrywać zdrowych i poprawnie rosnących zębów ósmych, co nie tak dawno było jeszcze „modne”.

Ekstrakcja zęba to ostateczność, dlatego na ten niełatwy zabieg należy się decydować wyłącznie w sytuacji, gdy nie ma szans na skuteczne jego wyleczenia. W innych przypadkach powinniśmy zrobić wszystko co tylko możliwe aby uratować ząb, który może nam służyć jeszcze przez wiele lat. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia niż ekstrakcja, pamiętajmy aby zwrócić się o pomoc do zaufanego chirurga, który wykona zabieg profesjonalnie, nie narażając pacjenta na jakiekolwiek powikłania czy też zbyt duży ból.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz