Sklep narzędziowy za rogiem

W którym województwie najłatwiej o sklep narzędziowy? Gdzie przypada na taki obiekt najwięcej klientów? Oto odpowiedź. Są miejsca, gdzie naprawdę trudno kupić wiertarkę. I są takie, gdzie może być o to zaskakująco łatwo. Gdzie konkretnie leżą te miejsca?

Sklep narzędziowy: co może oferować?

Prosta sprawa: w sklepie narzędziowym powinniśmy kupić wszystkie narzędzia, jakie potrzebne są nam do wykonywania różnego rodzaju robót. Mogą to być roboty budowlane, remontowe, ale także drobne naprawy wykonywane przez każdego z nas w domu. Co więc konkretnie może się znaleźć w takim sklepie?

Pierwszym z brzegu przykładem mogą być śrubokręty, młotki i innego rodzaju tradycyjne narzędzia. Nie oszukujmy się jednak. Tego rodzaju rzeczy każdy już w swoim domu ma. To, co naprawę liczy się w przypadku sklepu narzędziowego, jest sprzęt elektryczny. A więc wiertarki, wkrętarki, kosiarki i wszystko to, co napędzane jest silnikiem. Słowem, elektronarzędzia.

Gdzie sklepów jest najwięcej?

W tym miejscu można się zatrzymać i zapytać, w którym polskim regionie sklepów z tego rodzaju sprzętem jest najwięcej? Gdzie najłatwiej jest zaopatrzyć się w takie produkty i gdzie przypada największa liczba osób na sklep narzędziowy? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

W ujęciu wojewódzkim przoduje Mazowsze. Nie ma się czemu dziwić. Po pierwsze, jest tam najwięcej ludzi, ponad 5,2 mln. Po drugie, Po drugie, jest tam także największe skupisko tych, którzy na zakup sprzętu elektromechanicznego mogą sobie pozwolić. I wreszcie, skala inwestycji sprawia, że jest tam na elektronarzędzia duże zapotrzebowanie.

Gdzie sklepów tego rodzaju jest najmniej? W województwie opolskim. I to także nikogo nie powinno dziwić. Województwo opolskie jest najmniej ludne ze wszystkich, co więcej, traci ludność na rzecz innych miejsc w kraju i za granicą. Nie ma komu kupować, nie ma komu sprzedawać.

Warsztat narzędziowy

A gdzie można z nich najłatwiej skorzystać?

Można jednak spojrzeć na ten rynek także z innej strony. Padło wyżej pytanie o to, gdzie najłatwiej skorzystać ze sklepu narzędziowego. Otóż wbrew pozorom wcale nie jest takim miejscem Warszawa. Nie jest to też województwo opolskie, żeby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Otóż województwem, w którym takich sklepów jest, w przeliczeniu na sto tysięcy mieszkańców, najwięcej, jest zachodniopomorskie. W okolicy Szczecina, Koszalina i innych miast sklepów oferujących elektronarzędzia jest łącznie 37, co oznacza, że na każde sto tysięcy mieszkających tam osób przypadają dwie placówki tego rodzaju. Podobne wyniki osiągają województwa wielkopolskie oraz świętokrzyskie.

Mazowsze jest zaraz za podium, z wynikiem 1,9 sklepu na 100 tys. Bardzo podobny wynik odnotowano na Śląsku, który w klasyfikacji sklepów ogółem zajmuje drugie miejsce. Najgorzej wypadają województwa kujawsko-pomorskie oraz opolskie, a także region lubuskiego i dolnośląskiego. Tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada mniej niż jeden sklep narzędziowy z szlifierkami innymi akcesoriami.

Daleko od sklepu

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedne wskaźnik, a mianowicie na liczbę potencjalnych klientów przypadających na jeden sklep z narzędziami. Otóż pod tym względem najlepiej wypada opolskie, gdzie na jedną placówkę oferującą wiertarki i inne urządzenia przypada aż 169 tys. osób. To tak, jakby w całym dużym mieście był tylko jeden taki sklep.

Natomiast zupełnie inaczej jest w zachodniopomorskim i wielkopolskim. Tam osób, które mogłyby kupować w jednym sklepie jest niespełna pięćdziesiąt tysięcy. To oczywiście liczby uwzględniające wszystkich mieszkańców regionu, także tych, którzy nigdy wiertarki nie kupią. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, żeby wiedzieć, jak i gdzie prezentuje się obecna sytuacja.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz