Ewidencja czasu pracy kierowców – z jakich narzędzi korzystać?

Tworzenie ewidencji czasu pracy kierowców to obowiązek pracodawców, którzy realizują przewóz drogowy. Nie zawsze jest to łatwe i często pojawiają się błędy, które mogą utrudnić rozliczenie z kierowcami. Dlatego warto korzystać przy tym z nowoczesnych narzędzi.

Reklama

Zatrudnienie kierowcy w firmie zawsze wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Nie ma przy tym znaczenia, czy taki pracownik wykonuje transport tylko na potrzeby wewnętrzne firmy, w której jest zatrudniony, czy prowadzi pojazdy w ramach świadczenia usług przewozowych dla zewnętrznych podmiotów.

Rozliczanie pracy kierowców

Każdy pracodawca, który zatrudni pracowników na stanowisku kierowcy, musi dostosować się do zasad określonych w Ustawie o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 z późn. zm.). Właśnie tam ustawodawca określił, w jaki sposób należy prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników prowadzących pojazdy silnikowe. Do wyboru jest kilka form, ale należy wziąć pod uwagę także rodzaj pojazdu. W przypadku samochodów osobowych lub dostawczych o masie do 3,5 tony pracodawca może korzystać z różnych dokumentów, które potwierdzają czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności lub używać rejestrów przygotowanych na podstawie tych dokumentów. Inaczej sprawa wygląda, gdy używane przez zatrudnionych kierowców pojazdy zostały wyposażone w tachografy. Wtedy można ewidencjonować czas pracy kierowców w formie zapisów na wykresówkach, przy pomocy wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego lub za pomocą plików pobranych z tych dwóch źródeł. Tyle obowiązek ustawowy. Do ewidencjonowania czasu pracy kierowców warto jednak użyć nowoczesnych narzędzi.

Innowacyjny system ewidencji, czyli jaki?

Każdy pracodawca może samodzielnie prowadzić ewidencję czasu pracy swoich kierowców. Szybko się jednak przekona, że to uciążliwe zadanie, a do tego łatwo o pomyłki, które potem utrudniają rozliczenia z pracownikiem lub nawet mogą sprowadzić kłopoty w przypadku kontroli odpowiednich służb. Na szczęście w erze szybko rozwijających się narzędzi informatycznych coraz łatwiej zdobyć odpowiednie wsparcie. Na rynku dostępne są już zaawansowane systemy ewidencji czasu kierowców, które są narzędziami bardzo ułatwiającymi zarządzanie pracownikami (np. SATIS). Tego typu rozwiązania bazują na zróżnicowanych źródłach, o których wspomnieliśmy wyżej. Warto jednak podkreślić, że takie oprogramowanie nie tylko gromadzi odpowiednie dane, ale także umożliwia ich wygodne przetwarzanie, a nawet ustawianie przypomnień o badaniach okresowych pracownika, konieczności odbycia szkolenia itp.

Odpowiednia ewidencja czasu pracy kierowców to obowiązek pracodawcy. Na szczęście nowoczesne oprogramowanie znacznie ułatwia prowadzenie dokumentacji, a do tego oferuje wiele dodatkowych funkcji.

Więcej na: http://www.satisgps.com/satis-gps/ewidencja-kierowcow/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz