Filc podbija serca Polek w świecie mody – co można z niego wykonać?

Filc jest wyrobem włókienniczym, który można otrzymać dzięki spilśnieniu. W czasie tego procesu pojedyncze włókna łączone są ze sobą do momentu, w którym zaczynają tworzyć zwartą masę, spilśnianie jest przy tym możliwe nie tylko w odniesieniu do włókien zwierzęcych i roślinnych, ale i w przypadku niektórych włókien sztucznych. Sam proces wzmacnia przede wszystkim gorąca para wodna oraz duży nacisk lub tarcie, niekiedy jednak wykorzystuje się w tym celu również słabe roztwory kwasów oraz zasad.

Reklama

Samo zainteresowanie filcem sięga tysięcy lat, jest to bowiem jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie dwudziesty pierwszy wiek jest tym, w którym filc przeżywa renesans swojej popularności.

Przez wieki doceniano przede wszystkim praktyczne znaczenie tej metody, teraz jednak dostrzegamy, że o filc upomina się także świat mody. Osoby z nim związane doceniają staranność wykonania rozwiązań powstających z jego udziałem, nie można zaś nie docenić i tego, że filc znajduje naprawdę wiele zastosowań. Owszem, przygotowanie rozwiązań przypadających do gustu kreatorom nowych trendów nie jest zadaniem prostym, a oryginalny pomysł musi iść w parze z cierpliwością, która umożliwi jego wcielenie w życie. Efekt końcowy jest jednak nie tylko wzbudzić zachwyt, ale nawet przynieść dużą popularność osobie, która zdecydowała się na zrealizowanie tego rodzaju przedsięwzięcia.

Do niedawna filc kojarzył nam się przede wszystkim ze stylowymi kapeluszami, które w sezonie letnim były licznie reprezentowane na polskich plażach. Również dziś te jego zastosowanie cieszy się ogromną popularnością, z całą pewnością nie jest jednak jedynym, na które warto zwrócić uwagę. Nie mniej istotne wydaje się to, że  może być wykorzystywany do produkcji torebek filcowych, wiele z nich sprawdza się przy tym znakomicie nawet po upływie upalnego lata. Modna jest również wykonana z filcu biżuteria, w tym zwłaszcza broszki sprawdzające się tak w przypadku formalnych, jak i bardzo swobodnych kreacji. Do tego dochodzą filcowe kolczyki, czy nawet bransoletki.

Filc doceniła również branża IT – coraz popularniejsze okazują się etui na laptopy, tablety i smartfony, czytniki ebooków, często szyte na zamówienie. Plusy? Miękki materiał, dzięki czemu nie ma możliwości porysowania wrażliwego ekranu, lekkość, a przy tym trwałość, co zapobiega uszkodzeniom mechanicznym.

Jest jeszcze jeden. O ile filcowe torebki czy biżuteria to już wyższa szkoła jazdy, o tyle zrobienie własnego etui na telefon wcale nie musi już być takie trudne. Wystarczy maszyna do szycia (Wasze babcie na pewno ją mają), trochę fantazji i filc – kolorowy lub szary (najbardziej popularny). Na co czekacie?

Stopka autorska: torebek filcowych – http://www.trendsetterka.com/torebki_k_23.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz