Interkomy kasowe to urządzenia zapewniające komunikację pomiędzy osobą obsługiwaną, a kasjerem – personelem. Urządzenie składa się ze stacji głównej, mikrofonu oraz zasilacza i dzięki swojej funkcji ułatwia zastosowanie dodatkowych środków ochronnych dla personelu, jak np. szyba oddzielająca osoby.
Interkomy kasowe nie muszą posiadać skomplikowanych funkcji i mają prostą budowę. Są to urządzenia stworzone do konkretnego typu celu i mają za zadanie umożliwić komunikację dwóch osób przez określoną barierę – najczęściej szybę. Są to urządzenia niewymagające dotyku lub innych czynności.
Spełniają swoją funkcję po zamontowaniu najczęściej w przegrodzie dwukierunkowej stacji, oraz mikrofonu dla personelu, który jest po stronie osoby obsługującej. Oczywiście urządzenia mają możliwość regulacji głośności, co sprawia, iż rozmowa może stać się komfortowa zarówno dla personelu jak i dla klienta / pacjenta / petenta.
W praktyce z działaniem takiego urządzenia miał do czynienia prawie każdy, a gdzie możemy spotkać takie urządzenia np. w bankach, niektórych sklepach – głównie w kasie, aptekach, lotniskach, dworcach i w wielu innych miejscach masowej obsługi ludzi lub miejscach o podwyższonym ryzyku na napad czy włamanie.
Podstawowa funkcja interkomów kasowych, czyli umożliwienie komunikacji pomiędzy osobami przez przegrodę oddzielają te osoby sprawiają, że wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie personel nie może być lub nie powinien być narażony na bezpośredni kontakt z osobami obsługiwanymi.
Zastanawiając się nad sensem użycia takich urządzeń jak interkomy kasowe należy zwrócić uwagę, dlaczego są one stosowane. Na przykład w bankach i placówkach gdzie przetrzymywana jest duża ilość gotówki (np. kantory, kasy, itp.) przegroda ma za zadanie uniemożliwić napad, czy też jakąkolwiek kradzież. Inną przyczyną kierują się właściciele i projektanci w aptekach, na lotniskach, metrach, dworcach itp. z oczywistych powodów. W miejscach użyteczności publicznej narażenie personelu na kontakty z setkami osób sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo na trafienie na chore osoby, a brak kontaktu personelu z zarazkami sprawia, iż zwiększa się bezpieczeństwo pracy oraz jej komfort.
Zastosowanie interkomów w miejscach użyteczności publicznej chroni również klientów, załóżmy sytuację, że kasjer na dworcu międzynarodowym zostaje zarażony chorobą zakaźną i ma kontakt dziennie z setkami osób, które zaraża drogą kropelkową, następnie zarażeni rozjeżdżają się po świecie … mamy gotowy przepis na pandemię. No może trochę za daleko wyszliśmy, ale na pewno ryzyko epidemii byłoby o wiele większe. Oddzielenie osób szybą w prosty sposób załatwia sprawę, a interkom kasowy umożliwia realizację transakcji bez dodatkowych przeszkód.
W celu zwiększenia komfortu niektóre modele urządzeń takich jak interkomy kasowe wyposażone są w system automatycznej regulacji głośności tzn. ściszają głos osób mówiących zbyt głośno i wzmacniają głos osób mówiących cicho.
Stopka autorska: interkomy kasowe – http://www.genway.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!