Czy zauważyłaś, że Twoje dziecko często jest smutne, apatyczne i przestała je interesować zabawa? Czy najchętniej przeleżałoby cały dzień w łóżku? A może miewa przy tym napady złego humoru lub wyraźnie widać, że odczuwa lęki związane z rozłąką z ulubionym opiekunem?
Powyższe symptomy, występujące u dziecka do lat trzech, mogą wskazywać na wiele problemów, dlatego warto skonsultować je z lekarzem specjalistą. Jedną z możliwości, którą on rozważy jest wystąpienie depresji. Wbrew powszechnej opinii, może ona dotyczyć także tak małych dzieci, choć statystycznie rzecz biorąc, przytrafia się ona bardzo rzadko. Jej przyczynami są zazwyczaj traumatyczne przeżycia i pewne uwarunkowania genetyczne. Warto wiedzieć też o tym, że ryzyko zachorowania powiększa się, jeśli matkę dotknęła depresja poporodowa, przedwcześnie zmarła bliska dla dziecka osoba taka, jak babcia, rodzic lub ktoś z rodzeństwa.
Starsze dzieci, których dotknęła depresja zazwyczaj skarżą sprawiają kłopoty wychowawcze i w przeciwieństwie do dorosłych, zamiast wycofaniem i apatią, mogą cechować się także większą drażliwością, poziomem niepokoju. W połączeniu z niskim poczuciem własnej wartości, daje to wybuchową mieszankę, która może spowodować niemałe kłopoty nie tylko w szkole.
Przyczyny depresji u maluchów oraz u starszych dzieci tkwią zazwyczaj w ich najbliższym środowisku, czyli w domu, gdzie ich relacje z otoczeniem mogą być nieprawidłowe. Dzieci szkolne mogą być przytłoczone stresami szkolnymi lub kontaktami z rówieśnikami.
Jeśli podejrzewasz, że Twój potomek może cierpieć na depresję, przede wszystkim do niczego go nie zmuszaj i szczerze z nim porozmawiaj. Najgorsze, co możesz zrobić to zbagatelizowanie problemu i krytykę dziecka, które poczuje się jeszcze gorzej wtedy, gdy dowie się, że jego problemy są przez Ciebie uznane za błahe. Poczuje się wtedy jeszcze bardziej bezsilny i niezdolny do samodzielnego radzenia sobie z nimi.
Bywa też tak, że Twój syn lub córka nie będzie chciała z Tobą rozmawiać na tematy, które ją dręczą. Ma do tego prawo, ponieważ niekoniecznie musi się czuć przy Tobie bezpiecznie, bez względu na to, jak absurdalne może Ci się to wydawać. Dlatego, jeśli zauważyłaś niepokojące objawy, warto zapisać swoją pociechę na wizytę u psychologa. Pamiętaj, że w ten sposób nic nie tracisz, a możesz zyskać nie tylko poprawę jakości życia swojego dziecka, ale także polepszenie relacji z nim.
Stopka autorska: http://depresje.com.pl – depresja przyczyny
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!