Psychologia w naszym życiu

Aktualnie prowadzimy bardzo szybki tryb życia. Nie mamy często czasu na spotkania towarzyskie, odpoczynek, odprężenie, wakacje czy nawet urlop. Znacząco ma to wpływ na nasze życie. Możemy być przekonani, że prędzej czy później na pewno odpije się to na naszym zdrowi. To wszystko sprawia, że jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby, bądź zaburzenia psychiczne.

Reklama

Pośpiech i pęd za pieniądzem nie pozwalają nam zastanowić się nad naszym życiem i postępowaniem. A niewątpliwie tak niewiele trzeba, aby to zmienić. Musimy zdać sobie sprawę, iż choroby psychiczną są tak samo groźne jak fizyczne. Często wielu z nas bagatelizuje pierwsze symptomy, usprawiedliwiając swoje zachowanie co prowadzi do poważnych konsekwencji w przyszłości. Choroby i zaburzenia psychiczne rozwijają się bardzo powoli. Pierwsze sygnał nad którymi powinniśmy się zastanowić i coś zmienić w naszym życiu codziennym są bardzo błahe i trudne do uchwycenia. Używki i stres to jedne z głównych przyczyn pojawiania się problemów psychicznych. Są one w stanie błyskawicznie przerodzić się w poważne schorzenia. Sami na pewno od razu nie rozpoznamy problemu. Przyczyn możemy też szukać w braku świadomości i znajomości danych chorób. Najlepiej w sytuacji , kiedy odczuwamy, że dzieje się z nami coś złego lub z najbliższymi osobami zgłosić się do specjalisty. Bardzo często to reakcja osób z naszego otoczenia pozwala wykryć chorobę i w odpowiedni sposób zadziałać, aby uporać się z nią jeśli jest jeszcze na to odpowiedni czas. Leczenie chorób psychicznych jak mogłoby się wydawać nie jest takie proste, to długotrwały proces. Mają tu też wpływ indywidualne predyspozycje pacjenta, gdyż każdy z nas jest inny i wymagane jest dostosowanie odpowiedniej formy leczenia. Często też nie jest powiedziane, że wybrana terapia nam pomoże, ale nie należy na tym poprzestawać. Odpowiednia diagnoza i dobór formy terapii gwarantuje minimalizację negatywnych skutków problemów psychicznych. Aktualnie wiele osób nie radzi sobie po prostu z problemami napotkanymi w życiu codziennym, nie mówiąc o chorobach psychicznych. Takie osoby również potrzebują pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Tylko dzięki wspólnej pracy mogą poradzić sobie i odnaleźć rozwiązania tych problemów.

Najważniejsze to uświadomienia i uczulenie społeczeństwa na problemy psychiczne, które mogą dotknąć każdego. Wiele osób obecnie nie potrafi określić nawet czym zajmuje się psychiatra, a czym psycholog. Powstał w naszym społeczeństwie taki stereotyp, że korzystanie z usług tych specjalistów jest to coś nieodpowiedniego i rujnuje nasz pozytywny wizerunek w najbliższym otoczeniu. Dlatego podstawa to zrozumienie, że obie te profesje są właśnie po to, aby nam pomóc i rozwiązać problemy, które dezorganizują nam życie.

Stopka autorska: psycholog Magdalena Pikulska – http://psychologwkrakowie.com.pl/



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz