Czy warto inwestować w gabinet psychologiczny?

Światowy kryzys gospodarczy coraz silniej odciska piętno na polskiej gospodarce, co znacznie utrudnia wchodzenie na rynek nowych firm. Dlatego też przed rozpoczęciem działalności gospodarcze, coraz więcej osób zastanawia się, czy warto inwestować w daną branżę i czy zapewni ona nie tylko odpowiednią stopę zwrotu zainwestowanych środków, ale także dodatkowy przychód.

Reklama

ludzki mózgDziś pod lupę weźmiemy dość popularny pomysł na biznes, który realizowany jest przez absolwentki często wybieranego w ostatnim czasie kierunku studiów, jaki jest psychologia. Własny gabinet to marzenie większości z nich, jednak, czy opłaca się inwestować w branżę, która jest tak nie pewna i w Polsce cały czas mało popularna?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwe, głównie ze względu na różne zapotrzebowanie na tego typu usługi. W przypadku dużych miast takich jak Warszawa, Poznań, czy Wrocław, własny gabinet psychologicznych przy odpowiednich nakładach na reklamę oraz współpracy z różnymi ośrodkami terapeutycznymi może być bardzo dochodowym biznesem.  Wszystko tak naprawdę zależy od kontaktów jakie nawiążemy oraz od tego jak fachową wiedzę posiadamy. Jeśli jesteśmy odpowiednio przygotowani do pomagania ludziom z różnego typu zaburzeniami psychicznymi, nałogami, czy też problemami rodzinnymi możemy spokojnie utrzymać swój gabinet, a nawet na nim nieźle zarobić. Bardzo dobrą reklamą dla psychologa jest udział w różnego typu programach telewizyjnych, gdzie doradza się w roli eksperta. Tak reklama to niemal 100% gwarancja braku wolnych terminów dla pacjentów przez długie miesiące.

Inaczej nasza inwestycja w gabinet psychologiczny będzie wyglądać w przypadku małych miast, takich jak Płock, Grudziądz, czy Lublin. Tam zapotrzebowanie na usługi psychologa jest znacznie mniejsze, a fakt ten wynika głównie z tego, że świadomość ludzi z kłopotami natury psychologicznej jest znacznie mniejsza. W tego typu ośrodkach, często słowo psycholog błędnie kojarzone jest z psychiatrą, który oznacza o wiele większe problemy z równowagą psychiczną, co sprawia że wizyty u psychologa stają się bardzo wstydliwą sprawą. Jeśli mimo to chcemy zainwestować w gabinet psychologiczny w mniejszych miejscowościach, warto rozszerzyć swoją działalność o kwestie związane z żywieniem, psychologią w sporcie lub walką z nałogami.

Jak widać inwestowanie w gabinet psychologiczny to bardzo ryzykowne zadanie, jeśli jednak jesteśmy przekonani o swojej fachowej wiedzy oraz tym że możemy pomagać w ten sposób innym, warto spróbować.

Stopka autorska: psycholog – http://www.pozytywnaprzemiana.pl