Fobia społeczna – coraz częstszy problem

Fobia społeczna, inaczej nazywana socjofobią to problem, który w świadomości społeczeństwa nie jest zbyt znany. Jest to bowiem zaburzenie osobowości, które bardzo często mylone jest z nieśmiałością, w skrajniejszych przypadkach z nerwicą lub depresją, a czasami nawet schizofrenią. Osoby cierpiące na tą przypadłość mogą się w świetle innych osób bardzo dziwnie zachowywać lub też mieć inne zaburzenia towarzyszące fobii – np. depresje.

Reklama

Źródło: sxc.hu

Problem ten jest tak mało znany, ponieważ osoby dotknięte tym zaburzeniem najprościej ujmując boją się innych ludzi. Czują dyskomfort stojąc obok innej, obcej osoby. Czują się źle podczas rozmów z nimi i jakichkolwiek interakcji. Powodem jest lęk przed oceną środowiska, strach przed wyśmianiem, poniżeniem. Osoby tego typu mają bardzo niskie poczucie wartości i przez to odsuwają się od społeczeństwa, są najczęściej typem samotnika. To sprawia, że niechętnie rozmawiają z innymi o swoich problemach – często zresztą nie mają wielu kontaktów z innymi osobami. Ich lęk przed oceną, przed rozmową z innymi sprawia też, że mają problem z sięgnięciem po pomoc. Pójście do psychologa czy też psychoterapeuty jest dla nich wyjątkowym wyzwaniem. Psycholog jest dla nich osobą, która w ich oczach często nie jest w stanie pomóc. Dlaczego? Są to często osoby o ponadprzeciętnej inteligencji. Dużo czytają, słuchają i analizują. Wiedzą, że psychologia to tak naprawdę głównie teoria, a leki psychotropowe uzależniają i niekoniecznie pomagają. Osoby dotknięte fobią społeczną najczęściej sięgają po pomoc w skrajnych przypadkach. Kiedy nie radzą sobie już zupełnie ze swoim życiem i otaczające ich osoby zaczynają ukazywać im ich problem.

Ludzie, którzy cierpią na fobię społeczną nie tylko przez samotność potrafią doskonale skrywać swój problem. Często bardzo trudno jest to zauważyć. Z racji swojej nieprzeciętnej inteligencji potrafią być świetnymi aktorami i udawać świetnie, że tak naprawdę wszystko jest wporządku. Często też przeżywają swoje rozterki wewnętrznie, a osoby będące obserwatorami nie są w stanie tego wyłapać. Jedynym sygnałem dla nich są czasami skrajnie nieśmiałe zachowania lub też samotniczy tryb życia prowadzony przez tzw. fobików. Kto jednak w dzisiejszych czasach nie zachowuje się czasami dziwnie?

Podsumowując, nie jesteśmy nawet w stanie ocenić ile osób dotkniętych fobią społeczną funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Może być tak, że większość dorosłych osób uznawanych za nieśmiałe to właśnie osoby z fobią społeczną. Biorąc pod uwagę specyfikę tej przypadłości, najlepszym rozwiązaniem byłoby nagłośnienie sprawy. Niestety media są w tym przypadku również ślepe. Informacje o fobii społecznej są przedstawiane niezwykle rzadko i stanowią zazwyczaj zbiór bardzo szczątkowej wiedzy na ten temat.

Stopka autorska: Psycholog – http://pracowniaterapeutyczna.org

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz