Poprawnie wykonana instalacja telewizji przemysłowej

Decyzja o instalacji telewizji przemysłowej w domu, na terenie spółdzielni mieszkaniowej czy w firmie pozwoli znacząco zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Jednak bardzo często zdarza się, że instalacja nie spełnia swojej roli i zawodzi w decydującym momencie. Jak poprawnie wykonać instalację?

Reklama

Jakie technologie są dostępne?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje monitoringu wizyjnego, jeden z nich opiera się na kablu analogowym (koncentrycznym), a drugi na kablu sieciowym (internetowym), jest to tak zwana telewizja CCTV IP. Technologia IP dostępna jest na rynku od parudziesięciu lat, jednak dopiero teraz zdobywa tak dużą popularność. Przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką jakość odbioru obrazu. Jednak producenci rejestratorów dedykowanych pod instalacje analogowie, zadbali o to, aby rejestratory również zapisywały obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości (960H). Ponadto instalacja analogowa jest tańsza od swojego cyfrowego odpowiednika.

Co decyduje o skuteczności instalacji telewizji przemysłowej?

Bardzo ważne jest przeprowadzenie właściwego wywiadu środowiskowego, a więc zbadanie ryzyka wszelkich potencjalnych zagrożeń i wykonanie projektu, przewidującego ich eliminacje. Wszystko zależy od tego, gdzie instalacja będzie się znajdować, czy na zewnątrz czy wewnątrz budynku, czy potrzebne są kamery przemysłowe obrotowe, kopułkowe czy inne. Niezwykle ważne jest rozmieszczenie kamer, które powinny znajdować się w newralgicznych i kluczowych miejscach, te nie mogą być również przesłonięte przez inne elementy architektury budynku. Ponadto kamery przemysłowe powinny być tak zwrócone, aby bezpośrednio w ich obiektywy nie świeciło żadne źródło światła. Zalecane jest, aby w newralgicznych miejscach było więcej kamer niż tylko jedna.

Kolejnym elementem decydującym o skuteczności instalacji jest dobór odpowiednich przewodów, które łączyć będą ze sobą kamery i rejestratory. Nie należy układać zbyt długich przewodów, gdyż w konsekwencji może to powodować słabą jakość obrazu lub jego pogorszenie. Zalecane jest ponadto układanie oddzielnej magistrali dla okablowania zabezpieczającego budynek, ze względu na możliwe zakłócenia wywoływane przez kable elektryczne.

Dlaczego to jest tak istotne? Przede wszystkim ze względu na to, że wadliwość całej instalacji telewizji przemysłowej wynika nie ze złej jakości sprzętu, ale w zdecydowanej większości ze złej i wadliwej instalacji. Wiele osób też ze względu na spore koszty całej aparatury decyduje się na wykonanie instalacji samodzielnie, co później przekłada się na jej skuteczność. Bardzo często okazuje się, że taniej opłaca się zlecenie wykonania instalacji telewizji przemysłowej firmie, które od wielu lat specjalizują się w ich wykonywaniu.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz