Podczas opieki nad ludźmi starszymi należy pamiętać o szeregu obowiązków, które mają wpływ na jakość życia podopiecznego. Warto posiłkować się nową wiedzą i proponowanymi udogodnieniami dla osób starszych, jak pieluchomajtki czy specjalnie dedykowane kosmetyki, jednak indywidualne podejście do każdej osoby to największy klucz do sukcesu – czyli pełnej wzajemnego szacunku relacji opiekun – podopieczny.
Opiekun profesjonalny posiada wiedzę i doświadczenie, które ułatwia mu pełnienie swoich obowiązków zawodowych. Natomiast opiekunem osoby bliskiej zostaje się zazwyczaj nagle. Wtedy warto posiłkować się wiedzą na temat opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, zarówno dotyczącą kwestii fizycznych, jak i psychicznych. Doświadczenie przyjdzie z czasem. Nie można się jednak zniechęcać. Pamiętajmy, że sytuacja taka jest trudna dla obu stron, więc zadbajmy o to, aby szczerze i przyjacielsko ze sobą rozmawiać, pozwoli to budować wzajemne zaufanie, poprawi samoocenę podopiecznego i wyeliminuje w jakimś stopniu paraliżujące często uczucie skrępowania osoby starszej.
Higiena osobista – najważniejsze informacje
Poza kwestiami psychicznymi i indywidualnym podejściem do charakteru i przekonań konkretnej osoby, najważniejsze jest, aby pomagać podopiecznemu w higienie osobistej. Pielęgnacja ciała to poważne zagadnienie, którego nie należy zaniedbywać, gdyż może to grozić poważnymi konsekwencjami. Mowa tu nie tylko o pielęgnacji ciała, lecz także higienie intymnej, ale również o dbanie o wygląd zewnętrzny.
Podstawowa pielęgnacja
Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej delikatna, bo traci elastyczność i jest bardziej podatna na podrażnienia i suchość. Na dobry stan skóry ma wpływ uważna znajomość czynników, które mogą podrażnić skórę, a w przypadku nieregularnej pielęgnacji nawet gorszych problemów skórnych, są to, m.in.:
- Pogoda (zimny wiatr, mróz, słońce, upał)
- Kontakt z kałem i moczem
- Kontakt z potem
- Kontakt z detergentami
Każdy z tych czynników może spowodować wysypkę, swędzenie, pieczenie, łuszczenie skóry, zaczerwienienie, ale także może doprowadzić do stanów zapalnych, odparzeń i grzybic.
Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, z użyciem dedykowanych środków pielęgnujących. Odpowiednio często zmieniane pieluchomajtki i dbanie o czystość i natłuszczenie i nawilżenie naskórka powinny uchronić przed wymienianymi dolegliwościami.
ABC pielęgnacji skóry osoby starszej
Zawsze sposób opieki zależy od konkretnego człowieka i jego charakteru, lecz także od stanu jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak jest wiele elementarnych zasad, które mogą pomóc w podejściu do podopiecznego.
Oczyszczanie – najważniejszy element opieki
Prawidłowo i często myte ciało to podstawa higieny bez względu na wiek. Dlatego tak ważna jest pomoc w niej osobom starszym, aby unikną zakażeń. Podczas pomocy istotna jest dokładność wykonania, należy umyć zawsze każdy zakątek ciała, nawet mniej lub trudno dostępne.
Myć należy skórę delikatnymi, hypoalergicznymi środkami. Najlepiej korzystać z oferty kosmetyków, które przeznaczone są dla osób starszych, zawierają one odpowiednie środki nawilżające i natłuszczające, a także przyspieszające gojenie ran itd. Zawsze należy dokładnie spłukać mydło i starannie osuszyć skórę. Osuszanie ma ogromną wagę, gdyż wilgotne miejsca mogą być potem przyczyną podrażnień skóry.
Higiena intymna
Bardzo ważna jest również higiena miejsc intymnych i zasady powyższe należy stosować również i w tym przypadku. Pieluchomajtki warto zmieniać regularnie i czystym gazikiem, nasączonym wodą przemywać skórę, a potem ją dokładnie osuszać i ew. natłuszczać specjalnymi środkami. Pozwoli to osobie starszej odczuwać komfort i zapobiegnie zakażeniom.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!