Historia porcelany

Zastanawiając się nad pytaniem jaki prezent podarować z okazji ważnego wydarzenia odpowiedź będzie bardzo prosta , gdyż porcelana jest tym co sprawdzi się w każdej sytuacji. Jest to znakomity prezent nie tylko na ślub, ale również na osiemnaste urodziny, chrzest czy prezent dla cioci z okazji srebrnej rocznicy ślubu. Na rynku jest wiele zestawów i rozwiązań przeznaczonych na różnego typu okoliczności. Dlatego znalezienie prezentu dopasowanego do okoliczności jak również do możliwości finansowych kupującego nie będzie trudne. A chyba nikt nie ma wątpliwości, ze zestaw wykonany z dobrej jakości porcelany będzie nie tylko pamiątką, ale również pięknym i funkcjonalnym dowodem pamięci.

Reklama
Porcelana w szefkuchni.pl

Trzeba wiedzieć, że porcelana ma bardzo długą tradycję. Pochodzi ona z Chin najprawdopodobniej z VII wieku kiedy to odkryto i stworzono recepturę wyjątkowej mieszanki kwarcu oraz skaleni z domieszką, glinki. Choć początkowe próby nie do końca były udane to cały czas opracowywano i udoskonalano recepturą. Początkowo porcelana oznaczała ceramikę, która jest przeźroczysta, gdyż odbijała w sobie promienia słońca. Dopiero potem wraz z rozwojem techniki i zaawansowania porcelana zaczynała nabierać innego wymiaru, formy i kształtów. Zapoczątkowana w Chinach moda na porcelanę rozlała się na cały świat. Jednak do dzisiaj porcelana z Chin jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej delikatnych.

Początkowo porcelana do europu była przywożona statkami i już wtedy uważana była za towar luksusowy. W Europie porcelanę zaczęto produkować dopiero w XVII wieku za przyczyną pewnego barona, początkowo w Miśni, a następnie również i Dreźnie. Ten krok był jak gdyby zapoczątkował produkcję porcelany angielskie, która jest synonimem bogactwa, delikatności i jest jedną z najpiękniejszych i najdroższych porcelan na świecie. Jej produkcję rozpoczęto około roku 1795 w fabryce, w której produkowano przedmioty typowo użytkowe przeznaczone do masowej sprzedaży. Wtedy to również zapoczątkowano prace nad nową recepturą i tak stworzono masę porcelanową, którą nazwano Bona China.

Naczynia z niej produkowane całkowicie wyparły inne produkty ceramiczne z ówczesnego rynku. Natomiast początki współczesnej angielskiej porcelany, która gości na królewskich stołach to rok 1815 gdzie nad samą Tamizą wyprodukowano pierwsze filiżanki, które uzyskały zgodę na używanie przydomku Royal co oznacza wyjątkowe, bo królewskie. Tym co zachwyca ludzi na całym świecie to zdobienia angielskiej porcelany, które są niezwykle misterne i precyzyjne, wykonywane ręcznie z dbałością o każdy szczegół.

Stopka autorska: http://szefkuchni.pl/ – porcelana

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz