Zabytki sakralne Wejherowa

Wejherowo to niezwykłe miasto, które za sprawą ciekawej historii, pięknych zabytków, a także malowniczego krajobrazu co roku przyciąga tłumy turystów. Przez wielu określane jest mianem stolicy duchowej Kaszub, to bardzo trafne określenie, ponieważ w Wejherowie spotkamy się z dużą ilością zabytków sakralnych.

Reklama

WejherowoWejherowo powstało w 1643 roku z inicjatywy Jakuba Wertera. Kilka lat później, w 1650 roku król Jan Kazimierz nadał osadzie prawa miejskie. Legenda mówi, iż Jakub Wejher w czasie oblężenia białoruskiego został przysypany na skutek wybuchu, obiecał wtedy, że jeżeli przeżyje to odwdzięczy się Bogu. I tak się stało. Wejher w podzięce za ocalenie życia wzniósł Kościół św. Trójcy, Kościół św. Anny, wybudował Klasztor Franciszkanów oraz ufundował Kalwarię Wejherowską. Wśród zabytków sakralnych możemy wymienić również neogotycki Kościół św. Stanisława Kostki, obraz Matki Bożej Wejherowskiej, oraz Kościół Chrystusa Króla.

Opis wybranych zabytków sakralnych Wejherowa:

  • Kalwaria Wejherowska – Kaszubska Jerozolima

Kalwaria zbudowana została w latach 1649-1655 z inicjatywy Jakuba Wejhera. Obecnie liczy 26 kaplic. Cały szlak kalwarii liczy 4,6km długości, a jego przejście zajmuje ponad 2,5 godziny. Od ponad 300 lat Kalwaria przyciąga tysiące pielgrzymów. Długość Kalwarii Wejherowskiej wynosi 5936 kroków, dokładnie tyle, ile miał zrobić Jezus podczas drogi krzyżowej. Kalwaria kilkakrotnie prezentowana była na ogólnopolskiej konferencji turystycznej. To wyjątkowe wyróżnienie dla tego typu miejsc.

  • Kościół Klasztorny Braci Mniejszych Franciszkanów pw. św. Anny

Kościół wybudowany został w latach 1648-1650 z inicjatywy Jakuba Wejhera. Jest to najstarszy Kościół w Wejherowie. W kościele znajduje się pięć późnobarokowych ołtarzy, barokowa fasada oraz obrazy z XVIII wieku. Za najcenniejszy obraz uważa się „Piętę” – dzieło anonimowego malarza z XVIII wieku. Co ciekawe, w podziemiach kościoła znajdują się krypty ze szczątkami rodziny Wejherów, Przebendowskich oraz zakonników.

  • Kościół parafialny Trójcy Świętej (Kolegiata Wejherowska)

Barokowy Kościół wybudowany został na przełomie roku 1754 i 1755. Późnobarokowe ołtarze, rokokowa ambona, szafa z ornaty oraz rokokowa chrzcielnica to tylko niektóre zabytki, które znajdują się we wnętrzu Kościoła. Podczas corocznego wydarzenia „Verba Sacra” w kościele czytane są kaszubskie tłumaczenia Biblii.

Stopka autorska: Więcej informacji na temat Wejherowa znajdą Państwo na:

Oficjalna strona miasta – wejherowo.pl
Oficjalna strona prezydenta Wejherowa – krzysztofhildebrandt.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz