Hydroponiczna metoda uprawy roślin

Hydroponika (grec. hydro – woda, ponos – praca), to rodzaj hydrokultury, czyli bezglebowej uprawy roślin. Możliwość takiej uprawy wynika z faktu, że w warunkach naturalnych rośliny czerpią substancje odżywcze z gleby dopiero po ich rozpuszczeniu się w wodzie. Jeżeli zanurzymy korzenie roślin w wodzie wzbogaconej o odpowiednią odżywkę (w postaci jonów nieorganicznych), ziemia przestaje być potrzebna. Pierwsze naukowe opracowania tej metody pochodzą od Francisa Bacona (pierwsza połowa XVIIw.), niemniej znano ją już w Starożytności. Jeżeli zaś chodzi o sam termin „hydroponika”, to został on wprowadzony dopiero w latach 30. ubiegłego stulecia przez wielkiego propagatora tej metody, Williama F. Gericke.

Reklama

Współcześnie hydroponika jest powszechnie stosowana w przemysłowej produkcji kwiatów i warzyw. Także biologowie wykorzystują ją do prowadzenia swoich badań na roślinach. Metodą hydroponiki można uprawiać wszystkie rośliny bez wyjątku. Zazwyczaj umieszcza się je w tzw. naczyniach wewnętrznych, które wypełnia się neutralnym wypełniaczem usztywniającym strukturę korzeniową (może to być żwir, wypalana glinka, węgiel drzewny, wełna mineralna, perlit, keramzyt, łupiny kokosowe, odłamki cegieł, piasek, a nawet styropian). Naczynia wewnętrzne umieszcza się w tzw. naczyniach zewnętrznych, w których znajduje się odżywczy roztwór.

Systemy hydrokulturowe dzielą się na aktywne i pasywne. Hydroponika jest systemem aktywnym, ponieważ w jej przypadku roztwór substancji odżywczych znajduje się w ciągłym ruchu. Jest to zaleta w stosunku do systemów pasywnych, w których rośliny umieszcza się w stojącym roztworze substancji odżywczych, czego skutkiem jest nierzadko ich niedotlenienie i gnicie. Ruch wody zapewnia jej właściwe dotlenienie, co przyspiesza odżywianie się i wzrost roślin oraz zapobiega gniciu. W hydroponice najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji wody, odżywek i tlenu, a także dostosowanie ich do potrzeb uprawianej rośliny.

Zalety hydroponiki, którą można z powodzeniem stosować także w domowych warunkach, są bardzo liczne. Przede wszystkim eliminuje ona wszelkie problemy związane z ziemią: ziemi nie trzeba wymieniać ani motyczyć, znika problem suchej gleby, nie występuje zjawisko zmęczenia gleby, nie ma też problemu z przenoszeniem szkodników i zanieczyszczeń za jej pośrednictwem. Poza tym rośliny rozwijają się szybciej i bujniej, a okres ich wegetacji można wydłużyć; oszczędzana jest także woda. Rośliny uprawiane tą metodą rzadziej wymagają podlewania i przesadzania. Ponieważ podłoże rośliny jest sterylne, może być ona przechowywana w środowisku wymagającym szczególnej higieny (np. w szpitalu). Oczywiście nie ma róży bez kolców: samo rozpoczęcie uprawy hydroponicznej wymaga sporych inwestycji w specjalne pojemniki, podłoże i nawozy. Poza tym przyspieszony metabolizm uprawianych w ten sposób roślin sprawia, że wymagają one bardziej intensywnej pielęgnacji. Mimo to, hydroponika szybko się rozwija i zyskuje coraz większą popularność. Niektórzy wiążą z nią nawet nadzieje na stworzenie upraw roślin na Marsie.

Stopka autorska: http://www.flora-fauna.pl/ – hydroponika

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz