Implanty zębów – co warto o nich wiedzieć?

Implanty większości z nas kojarzą się z pięknym, białym uśmiechem. Czym jednak są implanty, z jakim kosztem i konsekwencjami dla zdrowia wiąże się ich wszczepienie. W artykule postaramy się odpowiedzieć na te i kilka innych, popularnych pytań związanych z implantami.

Reklama

Implanty zębów to w rzeczywistości tytanowe śruby, które dentysta umieszcza w kości szczęki. Struktura tytanowej śruby ma za zadanie zastępować strukturę korzenia utraconego zęba.  Choć w naszym kraju implanty są popularne od zaledwie kilku lat, to na świecie są one stosowane z powodzeniem od blisko 30 lat. Do dziś są one najbardziej zbliżonym do naturalnego zęba sposobem na odbudowę zęba.

Czy wszczepienie implantu jest bardzo bolesne?

Sama procedura wszczepienia implantu nie jest dla pacjenta bolesna, ponieważ odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa więc bólu, mimo, że sam zabieg instalowania tytanowej śruby w kości nie należy do najprzyjemniejszych. W zależności od indywidualnego przypadku zabieg może trwać od 30 min do 1,5 h. Dla pacjenta zdecydowanie bardziej dokuczliwy od samego wszczepienia śruby jest okres, w którym goi się rana po zabiegu. W zależności od organizmu gojenie się rany po zabiegu może trwać kilka do kilkunastu dni i przebiegac bardzo różnie. Jeśli pacjenci juz po dwóch, trzech dniach czują się niemal normalnie, inni borykają się z bólem i opuchlizną jeszcze przez wiele tygodni. Pełne zespolenie implantu z kością może potrwać nawet 3 do 4 miesięcy.

Jakie korzyści niesie ze sobą wszczepienia implantu?

Implanty stanowią doskonałe rozwiązanie nie tylko ze względu na to, że są wyjątkowo wytrzymałe i doskonale wyglądają. Dzieki nim zapobiegamy zanikaniu struktury kostnej. Zastosowanie implantu nie wymaga także naruszania struktury sąsiednich zębów. Na implantach dentysta może oprzeć dodatkowe mosty, które pozwolą nam uzupełnić większe braki w uzebieniu.

Przeciwskazania

Mimo, że odrzucenie implantu przez organizm zdarza się niezwykle rzadko to jednak implant nie jest rozwiązaniem dla każdego. Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu dentysta implantolog dokładnie oceni stan naszej kości, ewentualnie zatok przynosowych oraz stan śluzówek. U niektórych pacjentów przed zastosowaniem tej metody leczenia konieczna może być odbudowa struktury kości. Tylko odpowiednio gęsta struktura kości umożliwia bezpieczne i efektywne zainstalowanie implantu.

U pacjentów, u których ekstrakcja miała miejsce wiele lat temu dochodzi często do zaniku tkanki kostnej (popularnie określanego jako zapadanie się kości) oraz do utraty gęstości struktur otaczających pierwotnie korzeń zęba.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu wszczepienia implantu dentysta implantolog oceni także stan śluzówek. Wszelkie stany zapalne, czy zmiany w obrębie śluzówki zwiększają ryzyko powikłań przy gojeniu oraz odrzucenia implantu przez organizm, dlatego powinny zostać wyleczone przed rozpoczęciem procedury.

Przeciwskazaniem do zastosowania implantów są także niektóre choroby ogólnoustrojowe, w tym na przykład choroba Parkinsowa, choroby alergiczne, nerek, szpiku kostnego. Większe kliniki stomatologiczne mają najczęsciej bogatą ofertę w tym implanty. Olsztyn, Warszawa, Poznań, Wrocław czy Gdańsk to miasta, w których najczęściej istnieje kilka większych klinik dentystycznych, oferujących kompleksową opiekę pacjentowi.

Stopka autorska: implanty. Olsztyn – http://www.stomatologiapaczesniak.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz