Balustrady do nieba

Można mieć dylemat. Jakie wybrać balustrady? Z drewna, metalu, betonu? Opcji jest wiele. Pytanie, czym się różnią? Gdyby poukładać obok siebie elementy balustrad z pięciu choćby budynków, okazałoby się, że mają ze sobą niewiele wspólnego. Wszystko przez to, że wykonane są z różnych materiałów i różnymi technikami.

Tradycyjne, drewniane

W czasach, gdy poręcze i elementy balustrad nie mogły być produkowane z czegoś innego, ponieważ zwyczajnie nie znano innych materiałów, wykonywano je z drewna. Także dzisiaj ten materiał stosowany jest chętnie w tego rodzaju konstrukcjach. To nie przypadek. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, a przy tym dość trwałym i wytrzymałym.

Stąd jego obecność w wielu domach. Z drewna wykonywane są poręcze, elementy balustrad i całe balustrady. W ten sposób powstają konstrukcje lekkie i łatwe w montażu. Niewymagające zbyt dużych nakładów pracy, ale też estetyczne. Co nie znaczy, że takie poręcze są jakoś szczególnie wyrafinowane.

Stare schody Urozmaicone, kute

Do tej kategorii znacznie lepiej pasują poręcze i balustrady kute. Produkowane są z różnych metali, najczęściej ze stali, ale też różnego rodzaju stopów. Tego rodzaju produkty są naturalnie znacznie solidniejsze. Dobrze konserwowane nie powinny zniszczeć nawet w długim okresie. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać o tym, że są znacznie cięższe. To cena, jaką płaci użytkownik za wykorzystanie stali.

Takie balustrady mogą być stosowane w domach prywatnych wewnątrz, jednak znacznie częściej stosowane są na zewnątrz. Jako poręcze na schodach prowadzących do ganku mogą w pełni prezentować swoje krzywizny i wygięcia. I w ten sposób eksploatować te zalety, za które – nieco więcej – zapłacili właściciele budynku.

Zadbane, szklane

Zupełnie inaczej rzecz ma się z balustradami zrobionymi ze szkła (poręcze siłą rzeczy do tej kategorii się nie zaliczają). W ich przypadku liczy się przede wszystkim estetyka. Jednocześnie jednak duży nacisk położony jest na trwałość. Balustrady takie wykonywane są przede wszystkim ze szkła wzmacnianego, które nie tłucze się tak, jak zwykłe.

Gdzie mogą być stosowane tego rodzaju balustrady? Przede wszystkim w różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, bankach czy centrach handlowych. Słowem – tam, gdzie liczy się wizerunek. Coraz częściej pojawiają się także w nowych domach mieszkalnych. Chętnie sięgają po nie architekci, którzy chcą nadać blokom cech apartamentowców.

Abstrakcyjne balustrady

Twarde, betonowe

W przeciwieństwie do balustrad ze szkła, te betonowe wykorzystywane są w tych miejscach, gdzie estetyka jest drugorzędna, a liczy się przede wszystkim kalkulacja kosztów oraz wysoka trwałość. Choćby na wiaduktach czy innego rodzaju konstrukcjach inżynieryjnych. Do tego rodzaju balustrad dołączane są najczęściej metalowe poręcze.

Efektywne, kombinowane

Co prowadzi nas do rozwiązania, które samo z siebie jest rzadko opisywane, jednak jest stosowane w większości przypadków. Chodzi o elementy balustrad i poręcze zrobione z różnych materiałów. Na przykład – sama poręcz z drewna, a balustrada z metalu. Opcji jest wiele, można kombinować w taki sposób, żeby połączyć w jak najlepszy, najefektywniejszy sposób różne rozwiązania. Ważne, żeby rezultat końcowy był zadowalający.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz