Inkontynencja u osób starszych – jak sobie z nią radzić?

Starsze osoby cierpią na szereg dolegliwości. Bardzo przykrą przypadłością, z którą muszą sobie niestety borykać, jest często inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Ze względu na fakt, iż jest ona zwykle powiązana z szeregiem innych schorzeń wieku starczego, dotyka ona również pośrednio opiekunów takich osób, którzy muszą sobie z tym w jakiś sposób poradzić.

Reklama

Inkontenencja u osób starszych  – przyczyny

Inkontynencja w przypadku osób starszych związana jest ze zmianami, które pojawiają się w związku z degeneracją układu moczowego. Dochodzi wówczas do takich sytuacji jak zmniejszenie się objętości pęcherza moczowego oraz osłabienia umiejętności powstrzymywania się parcia na mocz. Powszechnie występującym zjawiskiem jest również zaleganie niewielkiej ilości moczu (zwykle od 50 do 100 ml) w pęcherzu, już po wypróżnieniu się. W związku z upośledzeniem funkcji wydalania moczu przedostaje się on często nieświadomie na zewnątrz, doprowadzając do zabrudzenia bielizny oraz ubrania, co jest niezwykle kłopotliwe przy przebywaniu w towarzystwie.

W przypadku osób starszych najczęściej mamy do czynienia z naglącym nietrzymaniem moczu, związanym z upośledzeniem pracy układu moczowego, choć zdarza się również, że dotyka je wysiłkowa inkontynencja wynikająca z kichaniem oraz śmiechem, a także z wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną.

Dlaczego należy walczyć z inkontynencją?

Walka z nietrzymaniem moczu u osób starszych jest bardzo ważna, ponieważ często w związku z takimi problemami izolują się one i wycofują z życia towarzyskiego. Wstydzą się one bowiem tego, że ktoś zauważy kropelki moczu lub poczuje jego nieprzyjemny zapach przy przypadkowym wypróżnieniu się. Równie istotną kwestią jest to, że w takich przypadkach pojawia się ryzyko wystąpienia podrażnień skóry, a w przypadku osób, które leżą  – także odleżyn. Ponadto nawracające infekcje układu moczowego nie sprzyjają dobremu samopoczuciu i istnieje większe ryzyko wystąpienia przy inkontynencji wypadków oraz złamań. Nie trzeba jednak osoby z takim problemem umieszczać w placówce, w której będzie jej zapewniona całodobowa opieka. Istnieje szereg innych sposobów poradzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Warto je wypróbować, zanim podejmie się taką decyzję.

Sposoby radzenia sobie z inkontynencją u starszych osób

Inkontynencja u starszych osób jest często przypadłością, z którą borykają się do końca życia. Choć stosuje się w jej przypadku środki farmakologiczne lub leczenie operacyjne, poziom zniedołężnienia sprawia, że jest zwykle konieczna pomoc ze strony bliskich. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy nabyć odpowiednie produkty medyczne jak wkładki lub pieluchomajtki. Doskonałą ofertę w tym zakresie posiada firma TENA. Jej produkty charakteryzują się najnowocześniejszymi rozwiązaniami, dzięki którym korzystanie z nich jest niezwykle komfortowe. Bardzo chłonne wkłady, systemy zabezpieczające przed przedostawaniem się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów, czy też ułatwienia w zakresie ich zdejmowania oraz zakładania, to tylko niektóre atuty wkładek i pieluchomajtek TENA.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz