Jak inwestować w złoto i gdzie je kupić?

Kryzys ciągle wisi nad Europą, a może nawet nad całym światem, więc wszyscy szukają zabezpieczenia swojego kapitału. Inwestycje alternatywne kwitną, a wśród nich króluje złoto. To żadna nowość, złoto jest najcenniejsze przecież od zawsze.

Reklama

złotoDzisiejszy rynek jest wyjątkowo niepewny. Giełda papierów wartościowych jest jeszcze bardziej ryzykowna, a lokaty bankowe już od dawna nie gwarantują zysku. Poszukiwanie alternatywnych form inwestycji trwa, modne stały się lokaty w wino i w dzieła sztuki. Wielu ludzi jednak wraca do korzeni i wybiera trwałe kruszce. Inwestycje w złoto i srebro cieszą się dużą popularnością, chociaż nie każdy ma tak zasobną kieszeń. Jednak, nie ma co ukrywać, inwestują głównie ci, którzy mają co zainwestować.

Ceny złota przez ostatni rok skoczyły tak poważnie, że inwestycje w tej chwili nie są już tak łatwe, jak chociażby na początku 2011 roku. Natomiast ci, którzy zainwestowali w ten kruszec na początku ubiegłego roku, z całą pewnością dużo zyskali.

Jak inwestować w złoto?

Planując inwestycje w złoto, można wybrać jedną z kilku opcji. Można ulokować swoje pieniądze w „złoto na papierze”, więc w akcje firm, które obracają złotem. Pewniejsze wydaje się jednak namacalne, materialne złoto, a ta forma kojarzy się najczęściej wszystkim z wielkimi złotymi sztabkami. Jedna uncja złota nie jest niestety tak okazała, jak byśmy chcieli, jednak jest wiele warta. Te, które znamy ze zdjęć i obrazków ważą aż 12 kg – mają je tylko i wyłącznie banki. Większość sztabek, które można obecnie kupić ma próbę 999,9 (minimalna jest 995). Wybierając tę formę lokaty, istnieje też opcja wyboru wagi przedmiotu inwestycji – sztabki ważą 1 i 5 g, a najpopularniejsza jest 1 uncja. Sztabki złota mają najczęściej wytłoczone logo mennicy, która je wyprodukowała, jednak najczęściej nie jest to najważniejsze przy kupnie. Liczy się cena i czystość kruszcu.

Nie tylko złote sztabki

Złoto inwestycyjne to także monety bulionowe. Różnią się one od typowych monet kolekcjonerskich, przede wszystkim zawartością kruszcu. Najsłynniejsze monety zawierają 1 uncję czystego złota wysokiej próby, z ewentualnymi domieszkami wpływającymi na trwałość. Złote monety najczęściej są także środkami płatniczymi, co podwyższa znowu ich wartość. Najpopularniejszą monetą ciągle jest południowoamerykański Krugerrand, ale dobrą sławą cieszą się też amerykańskie Złote Orły i Złote Bizony.

Inwestycje w złoto kojarzą się też z biżuterią, to jednak przyjemna lokata, szczególnie dla pań, ale nie jest już tak opłacalna. Złoto jubilerskie nie jest już złotem inwestycyjnym, więc ta forma nie wiąże się z dużym zyskiem.

Jak kupić złoto?

Można także kupić złoto, chociażby w mennicy, ale nie odbierać go, a tylko decydować o nim na odległość. Inwestor otrzymuje wtedy jedynie certyfikat z numerem sztabki, która jest przechowywana w skarbcu. Taka forma ułatwia obrót złotem, czyli interesuje tych, nastawionych na ciągły zysk. „Złote zakupy” można zrobić przez internet lub osobiście u wybranego wcześniej (sprawdzonego!) sprzedawcy.

Złoto zabezpiecza wartość pieniądza, więc jest bezpieczną lokatą. Jako surowiec nieodnawialny grozi naturalnie wyczerpaniem zapasów, a to musi wiązać się ze wzrostem ceny za uncję, czyli z zyskiem.

Stopka autorska: złoto – http://mennicawroclawska.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz