Jak kupować kołdrę? – czyli małe kompendium wiedzy

Każdego dnia po ciężkim dniu powracamy do naszego domu i kładziemy się w łóżku, by zażyć spokojnego, regenerującego snu. Jednak aby sen był wartościowy i przyjemny, nie powinniśmy zadbać wyłącznie o pozycję ułożenia ciała, ale również o odpowiednie wyposażenie sypialni. Jak zatem wybrać kołdrę, aby nie było nam zimno wtedy, gdy metabolizm i krążenie zwalniają? Czym kierować się w trakcie zakupów, aby być zadowolonym ze swojego wyboru?

Reklama

Największe znaczenie mają oczywiście nasze prywatne upodobania oraz warunki panujące w sypialni. Niektórzy z nas lubią, gdy w sypialni panuje temperatura 25 stopni C, a inni wolą spać przy temperaturze poniżej 18 stopni C. Inne temperatury panują również w okresie letnim, jak i w zimowym, dlatego podczas zakupu kołdry należy dokładnie przemyśleć nasze oczekiwania względem niej.

Kupujemy kołdrę

Właściwy rozmiar

Dokonując zakupu kołdry musimy przede wszystkim ustalić, na jaki rozmiar kołdry się decydujemy. Powinniśmy dopasować ją do rozmiaru naszego łóżka lub wybrać nawet minimalnie większe wymiary. Najczęściej kupowanym rozmiarem jest 160×200 cm. Wiele zależy od tego, czy śpimy samotnie czy w parze oraz od naszego wzrostu, wagi i tym podobnych elementów.

Wypełnienie kołdry

Wypełnienie kołdry odpowiada głównie za ciepłotę, którą odczujemy podczas snu. Kołdry idealne na chłodny okres posiadają wypełnienie z puchu i pierza oraz wełny. Kołdry przeznaczone na cieplejsze dni wypełnia się sztucznym włóknem, jedwabiem czy bambusem.

O ciepłocie kołdry decyduje również jej gramatura, gdyż inną będzie miała kołdra w tym samym rozmiarze przeznaczona na okres letni, a inną na okres zimowy.

Kołdry letnie:
Rozmiar 140/200 – wypełnienie o gramaturze 500-700 g
Rozmiar 160/200 – wypełnienie o gramaturze 600-800 g
Rozmiar 220/200 – wypełnienie o gramaturze 800-1200 g

Kołdry zimowe:
Rozmiar140/200 – wypełnienie o gramaturze 1000-1200 g
Rozmiar 160/200 – wypełnienie o gramaturze 1100-1400 g
Rozmiar 220/200 – wypełnienie o gramaturze 1600-1800 g

Kołdry wielosezonowe:
Rozmiar 140/200 – wypełnienie o gramaturze 750-900 g
Rozmiar 160/200 – wypełnienie o gramaturze 850-1000 g
Rozmiar 220/200 – wypełnienie o gramaturze 1300-1500 g

Sztuczne wypełnienie jest lepszym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, gdyż nie uczula, nie powoduje również rozwoju roztoczy oraz jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Wypełnienie naturalne z pierza czy z wełny ma jednak tę zaletę, że jest ekologiczne, zdrowe oraz przede wszystkim pozbawione sztucznych dodatków.

Budowa kołdry

Jak wiemy każda kołdra składa się z wypełnienia i poszycia. O wypełnieniu pisaliśmy wcześniej, a poszycie to na ogół mikrofaza. Przyglądając się budowie kołdry warto zwrócić uwagę na przeszycia, które odpowiadają za to, jak wypełnienie będzie układało się w środku. Nie jest to zatem wyłącznie aspekt estetyczny, ale również praktyczny.

Nowoczesne kołdry

Na rynku dostępnych jest na dzień dzisiejszy wiele ciekawych modeli, które spełniają rolę kołder wielofunkcyjnych, przydatnych zwłaszcza wtedy, gdy spodziewamy się gości lub wtedy, gdy chcielibyśmy mieć tylko jedną kołdrę na każdą porę roku. W sklepach znajdziemy również modele ze specjalnymi wkładkami zdrowotnymi, które mają różne właściwości pomagające na reumatyzm, alergie etc. Musimy jednak zdecydować, czy potrzebujemy tego rodzaju ulepszeń, czy wolimy raczej pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Słodkich snów

Kupowanie kołdry jest wbrew pozorom bardzo ważną decyzją, która zapewni nam zdrowy i długi sen w komfortowych warunkach. Nie sugerujmy się ceną ani reklamą, tylko wybierzmy kołdrę z głową, rozważając jej odpowiedni rozmiar, wypełnienie oraz przeszycia. Warto zainteresować się również dodatkowymi ulepszeniami zastosowanymi w produkcie, jeśli szukamy czegoś innowacyjnego.

Zapraszamy Państwa na naszą stronę www.tophaus.pl , na której można znaleźć szeroki wybór poduszek, kołder, prześcieradeł oraz innych tekstyliów domowych.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz