5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując sprzęt AGD

Wydawałoby się, że kupowanie nowego sprzętu AGD to jedna z najprostszych rzeczy pod słońcem. Idziemy do sklepu – wirtualnego albo prawdziwego – i kupujemy wybraną rzecz, albo pod wpływem doradcy w sklepie, albo po lekturze materiałów w internecie. Ale jest lista rzeczy, na które zawsze warto zwrócić uwagę. Inaczej proste w teorii zakupy wcale nie muszą zakończyć się sukcesem.

Marka

Markowe produkty są zwykle droższe, ale też lepsze – z większą funkcjonalnością, nierzadko z bardziej rozbudowanymi warunkami gwarancji. Przed zakupami warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy produktów tej czy inne marki. Niektóre z nich cieszą się dobrą opinią, która nie wynika z parametrów sprzętu, a tylko z przekonania ich właścicieli. Warto uważnie to sprawdzić, bo nierzadko za samą markę płacimy bardzo dużo.

Koszty eksploatacji

W przypadku sprzętu AGD nie ma ważniejszej kategorii – poza ceną – niż koszty eksploatacji sprzętu. To właśnie tu tkwią najczęstsze pułapki, związane z nietrafionymi zakupami. Warto bardzo dokładnie przenalizować to, czy rzeczywiście potrzebujemy tak dużej pralki czy lodówki.

Czy pasuje do innych?

Sprzęt AGD ma nie tylko walory funkcjonalne. Bardzo często jest też elementem wystroju wnętrz. Większość internetowych sklepów umożliwia przeglądanie bardzo dokładnych zdjęć oferowanych produktów. Wtedy można przekonać się, czy pasują do innych.

Gwarancja

Kilkadziesiąt minut „straconych” na analizę gwarancji może zaoszczędzić poważnych kłopotów w przyszłości. Działa tu zasada „Ignorantia iuris nocet” – nieznajomość prawa, a konkretniej regulaminu będzie szkodzić. Nawet najbardziej znani producenci lubią umieszczać w regulaminach gwarancji zapisy, które mogą okazać się bardzo poważnymi pułapkami. Oczywiście zawsze warte rozważenia jest wykupienie dodatkowych elementów gwarancji, zwłaszcza jeśli wiemy, że z kupowanego sprzętu będziemy korzystać bardzo intensywnie. To samo dotyczy warunków kredytu ratalnego, jeśli się na taki decydujemy.

Towar z ekspozycji

Cena to bardzo często główny argument przy wyborze wielu urządzeń. Dlatego trzeba być bardzo wyczulonym na wszelkie podejrzanie wyglądające, duże obniżki i promocje. Zwłaszcza w sytuacji, gdy oferowany towar nie jest nowy, tylko ma charakter „powystawowy” – czyli taki, który dłuższy czas pracował już w sklepie. To powinno być poważnym ostrzeżeniem, nawet jeśli cena jest bardzo atrakcyjna.

Przestrzeganie tych 5 zasad to gwarancja udanych zakupów. Sprzęt AGD zwykle służy nam lata. Warto przed jego zakupem zainwestować te kilka minut więcej na dobre przemyślenie całych zakupów.

AGDhome - logo firmy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz