Jak leczyć zapalenie gardła?

Zapalenia gardła w większości przypadków wywołują wirusy. W mniejszym stopniu problemy mogą powodować bakterie, a także grzyby. Zapalenia gardła mogą być również powiązane z innymi chorobami, na przykład układu oddechowego czy pokarmowego. Czym leczy się zapalenia gardła?

Reklama

Zapaleniem gardła nazywany stan zapalny błony śluzowej wyścielającej gardło oraz migdałków. Najczęściej objawia się ono poprzez drapanie, pieczenie, bóle, trudności w połykaniu oraz w mówieniu, suchy kaszel. Towarzyszy głównie przeziębieniom i grypie – mówimy wtedy o wirusowym zapaleniu gardła. Także pojawia się przy chorobach zakaźnych takich jak ospa wietrzna, odra, różyczka. Drugą jednostką chorobową jest bakteryjne zapalenie gardła, które wywoływane jest głównie przez paciorkowce. Wtedy przebieg jest zwykle silniejszy, pojawia się wysoka gorączka, biały nalot lub ropa na migdałkach.

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

W tym przypadku najczęściej objawy ustępują samoczynnie po 5-7 dniach, gdy mowa o przeziębieniu lub grypie. Jeżeli pojawiają się niepokojące objawy takie jak wysypka skórna, wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne, mogą one wskazywać na wymienione wyżej choroby zakaźne, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Wspomagająco można stosować różne tabletki do ssania oraz spraye do gardła o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Dobrze sprawdzają się też płukanki, na przykład naturalne z szałwii czy rumianku lub apteczne jak Glimbax (Glimbax.pl) zawierający lek diklofenak. Należy ponadto pić dużą ilość płynów.

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła

W tym przypadku najczęściej objawy są zaostrzone i konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie odbywa się z użyciem odpowiednio dobranych antybiotyków, najczęściej o szerokim spektrum działania. Poprawę można zauważyć już po paru dniach, ale nie można wtedy przerywać terapii, ponieważ przedwczesne jej zakończenie może doprowadzić do nawrotu choroby.

Także w tym przypadku można zastosować płyn do płukania Glimbax (Glimbax.pl), który pozwoli na zmniejszenie dolegliwości bólowych i zapalenia.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz