Jak obniżyć zużycie energii?

Aby obniżyć zużycie energii w naszym domu i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na izolację budynku. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest ocieplenie i ile można dać zysku, jeżeli jest dobre, odpowiednio zaaplikowane i przystosowane do pomieszczenia. Dlatego dobierając izolację, wybierzmy taką, dzięki której będziemy mogli oszczędzać w przyszłości.

    Są różne sposoby na oszczędzanie energii. Nikt nie lubi płacić wysokich rachunków, i każdy chciałby mieć energooszczędny i ekologiczny dom. Moda na ekologię sprawiła, że ludzie zaczynają interesować się zdrowym trybem życia i działaniami, które sprzyjają środowisku. Gdzie jest powiązanie z izolacją? Może to dziwne, ale jest materiał izolacyjny, który spełnia wyżej wymienione warunki i sprawia, że oszczędzamy i żyjemy w przyjaznym dla zdrowia domu.

Słaba izolacja – zero oszczędzania

     Na rynku jest kilka materiałów izolacyjnych, które górują w rankingach, przedstawiających te najczęściej wybierane. To, że są używane przez większość nie oznacza, że są najlepsze. Takimi popularnymi produktami są styropian i wełna mineralna. Biorąc pod uwagę oszczędność energii, te materiały na pewno w tym nie pomogą. Wełna opuszcza się pod wpływem swojego ciężaru, tworząc przy tym mostki termiczne. Ułożenie wełny tak, aby wypełniła wszystkie zakamarki i załamania, jest niemożliwe, dlatego też nasze mieszkanie traci ciepło, co powoduje wysokie koszty ogrzewania. Przy użyciu wełny na pewno nie uzyskamy efektu zdrowego i czystego domu, ponieważ nie zapobiega powstawaniu pleśni. Co więc skłania ludzi do użycia tych materiałów? Oczywiście cena. Zarówno wełna jak i styropian nie są drogą inwestycją. Jednak patrząc od drugiej strony powodują, że koszty za ogrzewanie wzrastają, nie są tak wytrzymałe, żeby służyły nam do końca życia, dlatego z biegiem czasu musimy wydać kolejne pieniądze na ich odnowienie lub poprawę całej izolacji, co wiąże się z kosztami większymi niż początkowa inwestycja.

Brak wiary, że inny materiał może być lepszy niż te popularne, kieruje do zagłady budynku i przy okazji naszej kieszeni. Sugerując się opinią innych nie zawsze jesteśmy skazani na sukces. Należy pamiętać, że sąsiad nie zawsze wybiera najlepszą izolację i niekoniecznie taką, która sprawdzi się u nas.

Dobra izolacja – wysokie oszczędności

     Wiemy już, że jeżeli wybierzemy dobrą izolację możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jaki materiał izolacyjny nam na to pozwoli? Na rynku pojawiła się pianka poliuretanowa. Wbrew jej trudnej nazwie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z jej składnikiem, czyli poliuretanem. Wypełnia się nim kanapy, lodówki i inne przedmioty, które służą nam do codziennego użytku. Pianka nie jest też nowym produktem. – Na rynku amerykańskim pianka poliuretanowa działa już niespełna 40 lat. Sprawdza się w każdym klimacie i na każdej powierzchni budowalnej. Amerykańscy producenci zadbali o każdy szczegół zaczynając od metody izolacji kończąc na oszczędnościach. – mówi Marcin Sobczyk z firmy HONTER, dystrybutora pianek LAPOLLA INDUSTRIES na terenie Unii Europejskiej. Piankę aplikuję się metodą natryskową, dzięki czemu trafia w każde trudno dostępne miejsca i wypełnia każde szczeliny. To sprawia, że oszczędzamy. Ciepło nie ucieka, a mimo wszystko pomieszczenie izolowane oddycha. – Pianka Foam-Lok™500, dzięki strukturze otwarto-komórkowej jest lekka, nie obciąża konstrukcji i idealnie przylega do powierzchni. Należy pamiętać, że pianka nie będzie dobrą izolacją, jeżeli nie będzie odpowiednio zaaplikowana. Materiał ten może być nakładany tylko przez autoryzowanych wykonawców, którzy używają do tego najlepszych sprzętów i najlepszej jakości materiałów. – komentuje Mateusz Parol z firmy Parol Izolacje. Należy zwrócić uwagę na producenta pianki, który zagwarantuję bezpieczeństwo dla nas i naszego domu. Pianka amerykańskiego producenta posiada 40 lat gwarancji na rynku polskim. Gwarancji nie spotkamy przy innych materiałach izolacyjnych. Dzięki piance zaczniemy oszczędzać nawet 50% na rachunkach za ogrzewanie i widoczne to będzie już po 4 latach od aplikacji.

Dobra izolacja – zdrowy dom

     Pianka poliuretanowa nie wytwarza zapachów, nie pyli i co najważniejsze jej struktura zapobiega powstawaniu pleśni, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, a szczególnie dla alergików. Dzieję się tak, ponieważ pianka jest szczelna, nie daje za wygraną wilgoci, która występuję w przypadku innych materiałów izolacyjnych. Pianka umożliwia odprowadzania wilgoci z zaizolowanej przegrody. Posiada Europejską Aprobatę Techniczną, która jest gwarancją dla klienta, że za każdym razem wytwarzana jest z takich samych materiałów, które wcześniej zostały sprawdzone przez specjalistów. Na pewno nie zobaczycie na ścianach sinych plam, którymi objawia się pleśń. Warto wspomnieć, że pianka poliuretanowa o strukturze otwartych komórek działa jak naturalna klimatyzacja. Zimą w domu utrzymuję się ciepłe powietrze, a latem chłodne. Pianka jest droższym materiałem od popularnych izolacji, ale jest to jednorazowa inwestycja, która na pewno nie przysporzy nam kłopotów w przyszłości i szybko się zwróci.

     Oszczędzanie, nie kojarzy się pozytywnie. Łączy się z odmawianiem sobie przyjemności na inne potrzebne rzeczy. W tym wypadku oszczędności będą przypływały same, a my będziemy mogli cieszyć się z dobrej decyzji jaką podjęliśmy wybierając na piankę.

http://www.honter.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz