Jak ocieplić poddasze w starym domu?

Uciekanie ciepła z budynku, a tym samym pogorszenie komfortu termicznego wewnątrz to sygnały, że trzeba przyjrzeć się izolacji domu. Jest to częste zjawisko w przypadku obiektów starych, budowanych kilkadziesiąt lat temu, gdy o technikach ociepleniowych nie wiedziano zbyt wiele. Dziś natomiast możliwości są ogromne. Warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które możecie zastosować także w przypadku nieruchomości wiekowych.

Najprostsze metody

Do najprostszych metod ocieplania poddasza można zaliczyć przede wszystkim styropian, montowany bezpośrednio w pomieszczeniach. Płyty styroduru umieszcza się między krokwiami i zabezpiecza płytami gipsowo – kartnowymi. To nie tylko skuteczny sposób, ale także tani. Alternatywą, wyróżniającą się większą efektywnością, jest zastosowanie wełny mineralnej. Dlaczego to materiał lepszy? Przede wszystkim ze względu na jej sprężystość. Można ją bez kłopotu umieścić nawet w miejscach o utrudnionym dostępie.

Wykonanie ocieplenia warto powierzyć specjalistom, aby uniknąć podstawowych błędów, a tym samym zmniejszenia skuteczności izolacji. Oprócz wyboru odpowiedniego materiału należy dopasować jego grubość czy rodzaj ocieplenia, jakie będzie najlepsze. Ważna jest także precyzyjna identyfikacja miejsc, w których obecne są tak zwane mostki termiczne, którymi ucieka ciepłe powietrza. Mimo że ocieplenie nie jest tanie, warto w nie zainwestować, w czym pomoże pożyczka na raty. Pierwsze efekty zauważycie już w sezonie zimowym, gdy rachunki za ogrzewanie będą znacznie niższe.

Nowoczesność

Coraz większą popularnością cieszy się inna metoda ocieplania, jaką jest pianka PUR. To nowoczesne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w przypadku nieruchomości starych. Pianka nakładana jest metodą natryskową, dzięki czemu dociera w każde miejsce, zapewniając jego uszczelnienie. Co więcej, stosując piankę, macie pewność, że zlikwidowane zostaną wszystkie mostki termiczne. Sposób ten ma niestety jedną wadę, którą jest cena. Pianka jest znacznie droższa od wcześniej opisanego styropianu czy wełny mineralnej. Jeśli jednak na przeszkodzie w wykonaniu efektywnej izolacji stoi brak wystarczających środków finansowych, z pomocą przyjdzie pożyczka na raty.

Jak widać, ocieplenie poddasza starego domu jest możliwe, a przede wszystkim opłacalne. Wpływa bowiem na zmniejszenie kosztów ogrzewania, zapewniając jednocześnie optymalne warunki termiczne w budynku.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz