Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie: sprawdzony sposób

Bardzo często posiadacze małych mieszkań zaprzątają sobie głowę tym jak pomieścić wszystkie meble, zapominając o estetycznej stronie projektu. Przedstawiona na zdjęciu 24- metrowa kawalerka jest dowodem na to, że nawet najmniejsze wnętrze może być nie tylko funkcjonalne, ale i oryginalne. Wystarczy jeden krok do upragnionego rezultatu – fototapety z perspektywą.

Reklama

Złudzenie optyczne

Na pierwszy rzut oka wnętrze kawalerki może wydawać się typowo skandynawskie: białe wykończenie ścian, jasne drewniane podłogi, okna bez zasłon. Taka technika dekoracji doskonale sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, pozwalając przestronnie zagospodarować zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych. Co prawda takie rozwiązanie ma też swoje minusy: mieszkania w stylu skandynawskim często wyglądają tak samo. Właściciele kawalerki nie chcieli pogodzić się z takim stanem rzeczy i do dekoracji ściany w salonie wykorzystali fototapetę z wizerunkiem amfilady. Efekt okazał się niezwykle wyraźny a dodatkowo potęguje głębię dzięki dalekiej perspektywie.

Rozsądna oszczędność

Dzięki zastosowaniu fototapety pokój zyskał optycznie więcej przestrzeni. Przed gospodarzami stanęło jeszcze jedno wyzwanie, prawidłowo zaplanować rozmieszczenie mebli. Otwarta strefa dzienna została dyskretnie połączona z przedpokojem: usytuowanie kanapy podkreśliło granice pokoju i korzystnie wpłynęło na estetykę wnętrza. W nocy kanapa zamienia się w sypialnie, pozwalając tym samym zaoszczędzić przestrzeń. Biurko znalazło swoje miejsce przy oknie, natomiast mała kuchnia została zaprojektowana jako aneks oddzielony od salonu wyspą.

Praktyczne podejście

Rozmiar przedpokoju zmusił do rezygnacji z podstawowego systemu przechowywania — dużej szafy. W powstałej wnęce znalazło się miejsce na ławkę i wieszak na odzież wierzchnią. W celu optycznego powiększenia przedpokoju zastosowano dywany z geometrycznym wzorem.

Granicę między przedpokojem a salonem wyznacza podłoga. W salonie zastosowano jasny parkiet, natomiast strefę wejściową wyłożono czarnymi płytkami. Oprócz wizualnego efektu takie rozwiązanie ma też praktyczne zastosowanie. Aranżując wnętrze kawalerki, mieszkańcy skupili się na wizualnej estetyce, nie zapominając, że mieszkanie to miejsce, w którym przede wszystkim powinno być wygodnie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz