Współczesny szpital powinien kojarzyć się ze zdrowiem, ochroną i bezpieczeństwem. Placówką, która przyjmie każdego pacjenta o każdej porze zapewniając mu opiekę. Aby tak się stało, trzeba go starannie zaprojektować i przestrzegać przy tym wszelkich wytycznych i norm prawnych przyczyniających się do lepszego funkcjonowania i pełnego bezpieczeństwa. Jednym z wielu elementów zainstalowanych w infrastrukturze szpitalnej , o które należy zadbać są tlenownie, które powinny być odpowiednio zaprojektowane i wykonane.
Rola nowoczesnego sprzętu w szpitalach
Nowoczesne wyposażenie szpitala podnosi jego standard oraz gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – prosty ciąg przyczynowo-skutkowy mający znaczenie dla wszystkich osób mających bezpośredni kontakt z placówką. Każdy oddział szpitalny potrzebuje innego sprzętu, który jest niezbędny do prawidłowej obsługi pacjentów. Wszelkie aparaty EKG, respiratory, dezynfektory, tomografy, kardiomonitory oraz łóżka szpitalne z nowoczesnym oprzyrządowaniem są na wagę złota, dlatego tak często słyszymy o zbiórkach na zakup nowego wyposażenia dla szpitali przeprowadzanych na terenie danego miasta, jak i również w skali całego kraju.
Elementy instalacji tlenu oraz lokalizacja systemu rurociągowego
Instalacja tlenu w szpitalu odbywa się za pomocą montażu odpowiedniego systemu rurociągowego – wyjaśnia specjalista z firmy INMED-Karczewscy zajmującej się produkcją urządzeń medycznych oraz instalacjami systemów rurociągowych dla gazów medycznych. Wcześniej jednak należy określić zapotrzebowanie szpitala na tlen oraz pojemność i wydajność źródeł zasilania. Aby to zrobić, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników jak: ilość punktów poboru i ich lokalizację, przewidywaną częstotliwość dostaw, przepływ obliczeniowy i współczynnik jednoczesności. Na główne elementy instalacji tlenu składają się:
- system zasilania : wiązki butlowe, ciekły tlen
- tablice rozprężania tlenu,
- opcjonalna instalacja zewnętrzna tlenu,
- instalacja wewnętrzna tlenu,
- armatura,
- punkty poboru,
- sygnalizacja monitorująca i alarmowa.
W niektórych przypadkach gdy tlenownia oddalona jest od budynku szpitala łączy się z instalacją zewnętrzną z budynkiem szpitala. Instalacja zewnętrzna jest prowadzona w gruncie i osobnym kanale lub rurze osłonowej. Istotnym elementem instalacji tlenu jest rurociąg wewnętrzny, który doprowadza tlen do punktów poboru do których podłączane są urządzenia medyczne. System sygnalizacji monitorującej i alarmowej pozwala zaś utrzymywać odpowiedni stan ilości gazu w butlach oraz ciśnienie w instalacji. Poprzez niego zostają również uruchomione alarmy eksploatacyjne i awaryjne oraz generowany jest sygnał informacyjny mający na celu wizualne wskazanie stanu normalnego instalacji tlenu.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!